کرونا و تاثیر آن بر صنعت چاپ هولوگرام

صنعت چاپ هولوگرام

کرونا بیش از آنچه که مردم تصور آن را داشته باشند، دنیا را با تحولات عمیق و وسیعی مواجه ساخته است و با اپیدمی جهانی آن، اغلب کسب و کارهای تولیدی و خدماتی از جمله صنعت چاپ هولوگرام متاثر از آثار منفی آن بوده اند. تأثیرات کوتاه مدت و بلند مدت کوید ۱۹ بر رفتار مشتریان در سراسر دنیا حتی بعد از گذشت ۲ سال قابل چشم پوشی نیست. در حقیقت دنیا بعد از این پاندمی که Mckinsey آن را نرمال بعدی (next normal) نامیده است، شبیه به قبل نخواهد بود. با در نظر گرفتن همه گیری ویروس کرونا و تغییرات ماندگار این پاندمی در سراسر نقاط دنیا، بدون تردید زندگی ما به پیش از زمان پیدایش پاندمی برنمیگردد.

اهمیت بسته بندی برای مشتریان

از بین صنایع گوناگون، شرکت‌ های بسته ‌بندی هم جهت آماده سازی خود به منظور مقابله با تغییرات اولويت های مشتریان و حرکت در جهت نرمال بعدی، علی‌رغم شاخصی مثل قیمت ‌های سنجیده، به بازنگری مجدد شاخص هایی اعم از راحتی و عملکرد در خصوص طراحی بسته ‌بندی هم نیاز خواهند داشت.

طبق مطالعات صورت گرفته در برخی از کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت، خریداران به ضرورت اطمینان در خصوص توجه به نگرش های زیست محیطی در بسته بندی، طراحی ایده‌آل و مطمئن با در نظر داشتن افزایش دغدغه های مصرف کنندگان در رابطه با مسائل بهداشتی دست یافته اند‌. علاوه بر این به طراحی مناسب و جذاب برای تجارت الکترونیک با در نظر داشتن افزایش قابل توجه فروش اینترنتی محصولات در دوران اپیدمی کرونا، تاکید داشته اند.

صنعت چاپ هولوگرام

نیاز به بسته بندی های مبنی بر پایداری

از جمله دستاوردهای کوید ۱۹ در صنعت چاپ هولوگرام، معضلات و چالش های جدیدی بود که برای صنعت بسته بندی و لیبل مواد غذایی به وجود آورد. پیوتر ناک میگوید مشتریان تمایل دارند از کلیه اطلاعات و جزئیات مرتبط با مواد غذایی که خریداری میکنند، از ترکیبات موجود در آن گرفته تا مراحل آماده سازی یا پخت و هر مورد دیگر مرتبط با آن مطلع گردند. ولی امکان دسترسی به تمامی این اطلاعات حتی با بو کردن یا چشیدن مواد خوراکی نیز امکان پذیر نیست. به همین خاطر برچسب هایی روی محصول چسبانده میشود تا مصرف کنندگان با مطالعه آن به اطلاعات مورد نظر خود دست یابند.

تحولات صنعت چاپ هولوگرام و بسته بندی بعد از کرونا

صنعت چاپ هولوگرام و بسته بندی هم همچون صنایع دیگر در شروع دوران کرونا با ضربه عظیمی مواجه گردید‌. به طوری که درخواست برای بسته بندی های پلاستیکی که طی سال های گذشته به علت افزایش آگاهی در خصوص آثار منفی زیست محیطی آن کاهش یافته بود، ناگهان افزایش پیدا کرد. اغلب کارخانه های تولیدی بسته بندی به ناچار مجبور به ارائه¬ این سبک بسته بندی گردیدند. خوشبختانه بعد از گذشت چند ماه با توجه به اطلاعات تکمیلی و جدیدتر در خصوص نحوه شیوع ویروس کووید ۱۹، به مرور زمان نیاز به بسته بندی های پلاستیکی کاهش پیدا کرد. به دنبال آن، موضوع پایداری در بسته بندی نیز بسیار اهمیت یافت.

حساسیت های جوامع توسعه یافته و تلاش های بی وقفه سازمان های بین المللی در خصوص پیشگیری از افزایش فعالیت های مخرب زیست محیطی برنامه های جدید را به همراه داشت. در نظر گرفتن برنامه های آموزشی و تبلیغاتی به منظور بهره‌گیری از مواد قابل بازیافت، شرکت های فعال در صنعت بسته بندی را بر آن داشت تا به ضروریات پایداری در مواد و نحوه ساخت بسته بندی های خود توجه کنند.

کرونا و تاثیر در صنعت چاپ هولوگرام

اطمینان از رعایت ضروریات بهداشتی در بسته بندی

بسته بندی و صنعت چاپ هولوگرام علی رغم اینکه نقش عمده ای در محافظت از آسیب های فیزیکی محصولات دارد، به بهره‌گیری از اصول و شیوه هایی که مانع از فاسد شدن محصولات گوناگون به خصوص مواد غذایی، دارویی و بهداشتی نیاز دارد. از جمله تغییر رفتارهای ذهنی مشتریان در دوران کرونا، میتوان به افزایش توجه به رعایت ضروریات بهداشتی در نحوه تولید و بسته بندی مواد غذایی اشاره داشت.

ترس و دلهره ایجاد شده از شیوع کرونا مشتریان را در خصوص سلامت محصولات حساس تر کرده و صنعت بسته بندی هم با در نظر داشتن نقش ایمنی آن در محصولات از این حساسیت ها مستثنی نخواهد بود. بدون تردید پیدایش این پاندمی، شرکت های بسته بندی را ملزم نموده است تا شاخص های کیفیتی با استاندارد بالا را رعایت کنند. علاوه بر این موظف به اطلاع رسانی و اطمینان دهی به مشتریان در این خصوص خواهد کرد.

افزایش تجارت الکترونیکی و خریدهای آنلاین

ملاحظات دولت ها در ایجاد محدودیت های رفت و آمد در دوران کرونا و همچنین استرس های ناشی از ابتلا به کرونا در اماکن عمومی، موجب گردید تا تجارت الکترونیک و افزایش فروش اینترنتی حتی برای محصولاتی که تا قبل از کرونا توسط بازارهای فیزیکی به فروش میرسیدند، رشد سریعی داشته باشد. در این بین لزوم طراحی و چاپ هولوگرام بسته بندی هایی که علی رغم رفع نیازهای اولیه، با فروش اینترنتی آن تناسب داشته باشد، بیشتر از پیش مشاهده میشود.
طی مطالعاتی که در دوران پاندمی جهت بررسی عوامل مؤثر بر رفتار خریداران اینترنتی صورت گرفته است، ۸۱٪ مشتریان بهداشت و ایمنی بسته بندی را تحت عنوان عامل اصلی و مؤثر در تصمیم گیری نهایی خرید دانسته اند.

این موضوع بیانگر آن است که شرکت های تولیدی بسته بندی بایستی در طراحی بسته بندی های خود اولویت های مشتریان را در نظر بگیرند. همچنین با استفاده از شیوه های مدرن و متنوع قادر به ساخت بسته بندی هایی با کاربرد و جلوه بصری بالا باشند تا در صنعت تجارت الکترونیک موفق عمل کنند و جوابگوی نیازهای تغییر یافته مشتریان در دوران کرونا و بعد از آن باشند.

تااثیر کرونا در صنعت بسته بندی محصولات

جمع بندی

ویروس کرونا باعث شد تا تولید کنندگان صنایع مختلف از جمله صنعت چاپ هولوگرام با این واقعیت مواجه گردند که در مقابله با بحران های جهانی، به چابکی بیشتری نیاز دارند. در این بین در نظر داشتن الگوهای رفتاری متغیر مشتریان، برای شرکت های تولیدی بسته بندی بسیار حائز اهمیت است.

هر نوع تعلل در این خصوص، در آینده ناکارآمدی و عدم کارایی در صنعت چاپ هولوگرام را در پی خواهد داشت. در این بین مشاهده رفتار مشتریان و در نظر گرفتن نیازهایشان در آینده بعد از دوران پاندمی و همچنین برنامه ریزی و اقدام در جهت رفع این نیازها، میتواند برای شرکت هایی که محصولات آنها نیازمند بسته بندی است، دارای مزیتی رقابتی باشد.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.