انواع فرآیند طلاکوب (foil Stamp)

فرایند طلاکوب

قبل از هر چیزی باید در نظر داشت که فرآیند طلاکوب به این خاطر به فویل استمپ تلقی می شود که گذشته از ورق طلا برای این منظور استفاده می شده است ولی امروزه از انواع فویل های متالایز یا پیگمنتی در این تکنیک استفاده می شود که می توانند رنگ ها (طلایی، نقره ای، مسی، قرمز،آبی و هر رنگ دیگری) و جلوه های (صدفی،رنگین کمانی، بافت چوب یا چرم و …) متفاوتی داشته باشند.

انتخاب هر کدام از سیستم ها بستگی به نیاز مشتری دارد و باید با توجه به اولویت های مورد نظر، ساختار و نحوه الصاق آن را انتخاب کرد. این اولویت بندی می تواند بین کیفیت، سرعت، صرفه اقتصادی و عوامل این چنینی صورت گیرد.


سیستم روتاری (Rotary) یا تخت (Flat bed)

امروزه فرآیند طلاکوب در چند رنگ به صورت in-line در ماشین های ترکیبی بسیار رایج شده است که به صورت چند سیستم Flat bed کوچک و یا با سیستم روتاری در ماشین قرار بگیرد. برای تیراژ های بالا از سیستم روتاری استفاده می شود ولی کیفیت نور در آن به خوبی سیستم تخت (flat bed) نیست. دیگر مزیت سیستم تخت، هزینه های کلی آن است که بسیار به صرفه است و دارای سیستم و ساختار ساده ای است که می تواند برای چاپ ها On-Demand مورد استفاده قرار بگیرد.

سرعت ماشین های روتاری 35-45 متر بر دقیقه است و سیستم های تخت 120 متر بر دقیقه است. این اختلاف به علت زمان توقفی (Dwell Time) است که در ماشین های روتاری وجود دارد که عملیات الصاق به طور کامل صورت گیرد.

فرآیند طلاکوب

انواع الصاق فرآیند طلاکوب

فرآیند طلاکوب سرد را نمی توان روی سطوح بدون پوشش (Coat) استفاده کرد چرا که چسب فویل توسط بستر مورد نظر جذب می شود. برای حل این مشکل می توان یک لایه پوشش اولیه (primer) روی آن سطح پوشش (coat) کرد ولی باز هم با این حال فقط برای برخی مصارف کاربرد دارد. از مهم ترین مزایای این سیستم، اقتصادی بودن آن است. به طوری که تا 50% نسبت به طلاکوب گرم کار هزینه را کاهش می دهد. ولی از طرفی برای طرح های عالی و کیفیت بسیار خوب مناسب نیست.

طلاکوب گرم از لحاظ بصری به شدت جذاب تر است و جلب مشتری بیشتری را به دنبال دارد. به همین منظور برای بسته بندی محصولات لوکس در رقابت طراحی بسته بندی، از آن استفاده می شود. این نوع از فرآیند طلاکوب می تواند برای طراحی های خاص و لبه های شارپ و دقیق و با کیفیت مناسب است.

استفاده از طلاکوب گرم در بازار رقابت بسیار رایج تر است. البته گزینه ی ارزان تر دیگری نیز می تواند جایگزین طلاکوب ها باشد و آن استفاده از مرکب نقره ای در تکنیک چاپی گراوور است که می تواند حجم زیادی مرکب نقره ای را روی سطح کار بنشاند. اما باید در نظر داشت که به هیچ وجه سطح صیقلی و آیینه ای فویل های طلاکوب را ندارد و فقط برای تبراژ های بسیار بالا مقرون به صرفه است. هم چنین هزینه چاپ گراوور و سیلندر سازی آن بسیار زیاد و بالا می باشد.

انواع الصاق فرآیند طلاکوب

ذخیره سازی فویل

این اصطلاح برای حفظ فویل و کاهش میزان باطله آن به کار می رود که در تولید انبوه و میزان مصرف مواد اولیه امری بسیار مهم و حایز اهمیت است.

سیستم های روتاری دارای ابزار هایی برای Foil Saving هستند که هنگام بروز مشکل، تغذیه فویل را متوقف می کند. این استفاده بهینه از فویل می تواند تا 80% فویل را ذخیره کند. ولی فرآیند طلاکوب تخت و طلاکوب سرد به علت استفاده از واحد UV Curing نمی توانند فویل را متوقف کنند.

شرکت ایران هولوگرام با استفاده از دانش روز دنیا و همسو با پیشرفت صنعت هولوگرام اقدام به تولید انواع برچسب هولوگرام، برچسب امنیتی نموده است. این شرکت با به کارگیری تیم متخصص و فنی قادر به طراحی و تولید انواع برچسب ها با امکان درج تمامی ویژگی های امنیتی آشکار و پنهان بوده و قادر به رفع نیاز مشتریان می باشد. با مراجعه به سایت هولوگرام ایرانیان درباره ما بیشتر بدانید.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.