آشنایی با چند نمونه از هولوگرام ها

انواع هولوگرام ها

انواع هولوگرام ها

هولوگرام همان برچسب های امنیتی و فوق امنیتی، یک نشانه تصویری سه بعدی است که با تکنولوژی لیزر به صورت برچسب تولید می‌شود و دارای جلوه‌های بصری منحصر به فرد از نام یا آرم گرافیکی در لایه‌های مختلف می باشد. انواع هولوگرام ها موجود هستند و کاربرد های فراوانی دارند . در این مقاله چند نمونه از هولوگرام ها معرفی شده اند .

امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث شده سیستم های کامپیوتری مدرن با استفاده از نرم افزار و سخت افزار و ابزار میکرولیتوگرافیک هولوگرام هایی با دقت ، ظرافت و پیچیدگی بسیار بالا ایجاد نمایند که همین امر کپی برداری و تکثیر غیر مجاز از آن را در هر کجا غیرممکن ساخته است لذا وجود هولوگرام بر روی کالا بهترین ضامن برای اصالت محصول بوده و مصرف کننده با دیدن هولوگرام شرکت تولید کننده بر روی کالا، با خیال آسوده اقدام به خرید می‌نماید. گذشته بر ایجاد امنیت،هولوگرام دارای جلوه زیبایی می باشد.

معرفی چند نمونه از انواع هولوگرام

در زیر چند نمونه از انواع هولوگرام ها معرفی شده اند .

هولوگرام Transparent

این هولوگرام بی رنگ است یعنی دارای سطحی شیشه ای بوده و شما می توانید آن را در مکانی نصب کنید و همزمان تصویر یا نوشتار سطح زیرین را هم مشاهده نمایید.مانند کارتهای شناسایی – پرسنلی- برچسبها عوارضی و ترافیکی و …

انواع هولوگرام ها

هولوگرام recombination

با استفاده از تکنیک های پیشرفته می توان دو یا سه نوع هولوگرام را ترکیب نموده تا هولوگرام جدیدی با جلوهای ویژه و نیز خصوصیات امنیتی تشکیل شود.بعنوان مثال ما میتوانیم هولوگرام های دو بعدی و سه بعدی و دات ماتریکس را باز ترکیب نمائیم تا هم حرکات جنبشی دات ماتریکس در آن دیده شود و نیز دارای عمق دو بعدی و سه بعدی باشد.

هولوگرام به عنوان نشانه ای غیرقابل تردید از اصالت کالا موجب اطمینان مصرف کننده از کیفیت و اصلی بودن کالا می گردد.امروزه استفاده از هولوگرام بر روی مدارک و اسناد اجتناب ناپذیر بوده و بی تردید یکی از نشانه های اصالت و صحت مدارک و اسناد وجود برچسب هولوگرام بر روی آنان می باشد.هولوگرام علاوه بر موارد فوق یکی از ابزارهای تبلیغاتی بسیار موثر در افزایش فروش کالا و خدمات می باشد.

مهم ترین ویژگی هولوگرام که باعث شده است به مطمئن ترین برچسب روی کالاها تبدیل شود آن است که این برچسب بعد از تولید به هیچ وجه در هیچ جای دنیا قابل کپی برداری و تکثیر مجدد نمی باشد.به این خاطر که فرایند تفکیک رنگ و لایه‌ها و روش چاپ آن به گونه‌ای است که کپی‌برداری از آن ناممکن است و هولوگرام تقلبی به راحتی لو می‌رود

هولوگرام Kinetic movement

این نوع هولوگرام با استفاده از تکنولوژی های دیجیتال راه حلی مطمئن برای مدارک با ارزش است.این نوع تصویر از زوایای مختلف قابل رویت می باشند. که با ویژگی های بالای امنیتی پیشرفته قابل تطبیق هستند.

هولوگرام Covert features

این هولوگرام شامل خصوصیات امنیتی پیشرفته می باشد که با استفاده از این تکنیک تصاویر و یا حروف بسیار ریز در تصاویر دیگر مخفی می شوند و تنها در شرایط نوری استانداردی قابل رویت هستند و فقط با نشانگر لیزری laser pointel قابل رویت میباشند.

 هولوگرام Covert features

هولوگرام FLIP FLOP

این نوع هولوگرام قابلیت نشان دادن دو تصویر در زوایای دید مختلف را دارد و با استفاده از دو بعدی چند گانه تشکیل می شوند.با مشاهده در زاویه های مختلف ( عمودی یا افقی) تصاویر متفاوتی از هولوگرام ایجاد می شوند.

هولوگرام های رنگین کمانی

هولوگرام رنگین کمانی  ازانواع هولوگرام های  انتقالی می باشد که با نور سفید به آن تابیده می شود و  تصویری روشن، دقیق بازسازی می کند.نور سفید دارای طیف کامل نورهای رنگین کمان است. به همین دلیل در هنگام بازسازی، این هولوگرام به صورت رنگ های رنگین کمان مشاهده می شود.

شکل زیر به صورت شماتیک گویای این نوع ثبت وجلوه ی تصویری هولوگرام می باشد. این هولوگرام در هر زاویه رنگ طیف مورد نظر را منعکس می کند.

هولوگرام های رنگین کمانی

هولوگرام دندانه دار بیضی

هولوگرام دندانه دار یکی از انواع هولوگرام ها است .گاهی این برش ها توسط تولید کننده پیشنهاد می شوند که هزینه و زمان تولید کم تری را در بر خواهد داشت و در برخی موارد برای رساندن مفهوم خاصی در رابطه با بحث تجاری و برندینگ می تواند توسط مشتری تعیین شود.

انواع هولوگرام ها

هولوگرام چاپ گرم

هولوگرام چاپ گرم یکی از امنیتی ترین انواع هولوگرام ها می باشد که الصاق آن بر روی سطوح مورد نظر تنها با دستگاه های چاپ گرم امکان پذیر خواهد بود و پس از الصاق جداسازی آن امکانپذیر نمی باشد مگر این که به آن سطح خدشه وارد شود و آن را خراشیده و پاره کند.

 کاربرد هولوگرام چاپ گرم

 • مدارک
 • اسناد
 • اوراق
 • انواع گواهینامه های مراکز
 • کارتهای گارانتی
 • اسناد و مدارک مهم دولتی و….

هولوگرام TVS

وجود ویژگی های متعدد در این هولوگرام باعث بالا بردن توانایی ضد جعل آن شده است. قابلیت های برچسب ضد تقلب مدل T.V.S به شرح ذیل است:

 • ضخامت این مدل ۵۰ میکرون یعنی دو برابر ضخامت تمامی هولوگرام های معمولی می باشد.
 • وجود برش های امنیتی در این برچسب یکی دیگر از خصوصیات ضد جعل آن است.
 • برای نوشته خود بر روی آن از مرکب معمولی استفاده می شود .
 • چسبندگی بسیار قوی این مدل در کنار ضخامت قابل لمس، همراه با قالب اختصاصی VOID، برش امنیتی و چاپ بر روی آن، مطمئن ترین برچسب برای جلوگیری از تقلب و پلمپ بسته بندی های مختلف را بوجود آورده است.
 • در این برچسب امکان داشتن قابلیت مانند مدل VOID نیز وجود دارد و مزیت آن نسبت به مدل های مشابه این است که می توان قالب اختصاص تعیین نمود.

هولوگرام های هات استمپ

یکی دیگر از انواع هولوگرام ها هولوگرام های هات استمپ هستند. هولوگرام های هات استمپ با تمام ویژگی های یک هولوگرام  روی فویلی نازک، به صورت رول ثبت می شود و بر روی یک حامل (Carrier) مثل پلی استر قرار می گیرد. این نوع هولوگرام برای الصاق به ماشین مخصوص احتیاج دارد که با حرارت و فشار بالا به طور هم زمان روی سطح مورد نظر، فویل متال حاوی طرح هولوگرام را الصاق می کند و لایه حامل (پلی استر ) از آن جدا می شود.

فشار و دمای دستگاه حین الصاق به حدی است که فویل هولوگرام وارد بافت سطحی کاغذ می شود. به همین علت است که جدا سازی غیرممکن است. علاوه بر این، دستگاه الصاق آن در دسترس نیست  و دارای هزینه نسبتا بالایی است که خود باعث ضمانت ضدجعل بودن آن می شود .

هولوگرام کوانتومی

انواع جدیدی از هولوگرام ، اثر کوانتومی را مهار نموده و با استفاده از نور معمولی،تصاویر سه بعدی می سازد.اینده ی این تکنولوژی به گونه ای است که نیازی به عینک سه بعدی یا صفحه نمایش مخصوص ندارد.روش کار بر اساس رفتار الکترون های ازاد در سطح فلز بوده و توسط موسسه ای در ژاپن صورت گرفته است. هولوگرام معمولی اساسا یک الگوی موجی نور است که با قوی کردن لیزر بر جسم و بر روی صفحه ی عکاسی ساخته شده است.درخشش نور بر روی الگو،تصویر را دوباره ایجاد دمی کند اما بیشتر هولوگرام ها مانند انهایی که روی کارت های اعتباری وجود دارند،یا تصویر سه بعدی تک رنگ هستند و یا تغییر رنگ بسته به زاویه ای که شما انها را مشاهده میکنید دارند.

روش جدید با استفاده از پراش الکترون های مازاد موجود در سطح فلز و انتشار انها صورت می گیرد.فیلم های فازی نازک حاوی الکترون های ازاد که به هیچ اتمی محدود نبوده و با دریافت فوتون برانگیخته میشوند. این الکترون های نوسانی به نام پلاسمن ،طول موج خاصی از نور رنگی را منتشر می کنند.بسته به زاویه ی دریافت فوتون انها رنگ های مختلف نور را از خود ساطع می کنند و هولوگرامی به وجود می اورند که بدون توجه به زاویه ی دریافتی تمام رنگ ها را درست مانند شکل اصلی نشان میدهد.

تلویزیون ها و سیستم های جدید بازی عمق را با روی هم انداختن تصاویر دو بعدی ایجاد می کنند و ما در داخل مغز تصویر را سه بعدی بازسازی می کنیم پس این یک وهم و خیال است د رصورتی که تصاویر هولوگرامی توهم نیست.این یک تصویر مجازی سه بعدی و تمام رنگی است.روش نسبتا ساده است و به کمک علم امکان پذیر به نظر میرسد که تصاویر ثابت ومتحرک بدون نیاز به عینک سه بعدی مشاهده شوند.

هولوگرام انتقالی

هولوگرام انتقالی  نوعی دیگر از دو دسته ی اصلی هولوگرام ها می باشند (دسته ی دیگر هولوگرام های انعکاسی است). تمام هولوگرام ها ( هولوگرام های رنگین کمانی rainbow holograms، هولوگرام با مولد کامپیوتری computer generated holograms، هولوگرام های چند کاناله multi-channel hologramsو غیره ) در واقع زیر مجموعه ای از این دو دسته ی اصلی می باشند.

هولوگرام انتقالی معمولا با همان نوع نور لیزری مشاهده می شود که از آن برای ضبط هولوگرام استفاده شده است. این نور از پشت هولوگرام هدایت شده و تصویر به سمت مشاهده کننده انتقال می یابد. تصویر مجازی می تواند بسیار تیز و عمیق باشد. برای مثال، با یک هولوگرام کوچک می توان اتاق بزرگی را که مردم در آن هستند را مشاهده کرد طوری که هولوگرام نقش پنجره را ایفا کند. البته لازم به ذکر است که ساختن هولوگرام از انسان ها به لیزر قوی تر و احتیاط های امنیتی نیاز دارد. هولوگرام انتقالی مانند پنجره ای به دنیای دیگر می باشند.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1