آشنایی با هولوگرام RFID

هولوگرام RFID

هولوگرام RFID

یکی دیگر از هولوگرام های امنیتی، هولوگرام RFID  است که به برچسب‌های هوشمند هم مشهور است. RFID از یک میکروچیپ (تراشه کوچک) و یک آنتن تشکیل شده و عملکرد آن به گونه‌ای است که اطلاعات بر روی برچسب مثل شماره شناسایی، از فاصله چند متری توسط RFID reader قابل خواندن است. علاوه بر این، تراشه به کار رفته در این برچسب‌ها می‌تواند دارای حافظه باشد و اطلاعات مربوط به ویژگی‌های محصول را در خود ذخیره کند.

هولوگرام RFID

هزینه برچسب‌های هولوگرام  RFID

هزینه برچسب‌های هولوگرام RFID در چند سال اخیر به طور قابل توجهی کاهش یافته است. از این رو می‌تواند یکی از گزینه‌ها برای ایمن کردن بسته‌بندی‌ها باشد.آشکارساز دست‌خوردگی Temper evident یکی دیگر از ویژگی‌های امنیتی است که جزو خانواده هولوگرام های امنیتی قرار می‌گیرد. این نوارها که بیشتر برای بستن (سیل کردن) درب بسته‌ها به کار می‌روند، پس از الصاق، دیگر جدا نمی‌شوند و در صورت جدا کردن، اثر باطل شد (Viod)، یا باز شد (Opened) را از خود به جای می‌گذارند. با کدگذاری و شماره سریال بر روی این نوارها می‌توان امنیت آنها را دوچندان کرد.

نوارهای آشکارساز دست‌خوردگی Temper evident یک راه‌حل مقرون به صرفه و ساده برای ایمن کردن بسته‌بندی‌ها به شمار می‌رود.لیبل‌های Temper evident با همان خصوصیات امنیتی، طیف وسیعی از بسته‌بندی‌‌ها را پوشش می‌دهد. بسته‌بندی‌های کاغذی و مقوایی، شیشه، فلز و … بسترهای مناسبی برای لیبل‌های Temper evident هستند. این لیبل‌ها پس از چسبانده شدن روی محصول، دیگر جدا نمی‌شوند و در صورت جدا شدن علاوه بر جای گذاشتن اثر باطل شد (Void)، بار دیگر قابل استفاده نخواهند بود.

مهم ترین ویژگی هولوگرام 

 مهم ترین ویژگی هولوگرام که باعث شده است به مطمئن ترین برچسب روی کالاها تبدیل شود آن است که این برچسب بعد از تولید به هیچ وجه در هیچ جای دنیا قابل کپی برداری و تکثیر مجدد نمی باشد.گذشته بر ایجاد امنیت،هولوگرام دارای جلوه زیبایی می باشد.

مزایای بکارگیری فناوری RFID

هم کدخوان ها و هم تگ ها می توانند دارای اندازه و شکل مختلفی باشند . با توجه به اندازه کوچک تگ ها و آزادی عمل جهت حرکت آنان ، سازمان ها و موسساتی که علاقه مند به استفاده از این فناوری می باشند از انعطاف بالائی در این رابطه برخوردار خواهند بود .

برخی از مزایای بکارگیری فناوری هولوگرام RFID عبارتند از :

 1. تگ ها می توانند مخفی باشند و یا در اکثر مواد جاسازی شوند .
 2. با توجه به این که تگ ها در ابعاد و اشکال مختلف ارائه می شوند ، کاربران می توانند با توجه به نیاز خود یکی از آنان را انتخاب نمایند.
 3. جهت خواند کد لازم نیست که تگ در معرض دید مستقیم کدخوان قرار بگیرد .
 4. با توجه به ماهیت تگ ها ( عدم نیاز به تماس مستقیم ) ، استهلاک و فرسودگی وجود نخواهد داشت .
 5. امکان دستکاری کدهای سریال ذخیره شده در تگ ها وجود نخواهد داشت .
مزایای بکارگیری فناوری RFID

 کاربردهای فناوری RFID

از فناوری RFID در بسیاری از ساختمان های اداری و به منظور کنترل تردد کارکنان در بخش های مجاز و غیرمجاز استفاده می گردد . تعداد زیادی از فروشندگان کالا به منظور مراقبت الکترونیکی از محصولات خود در مقابل سرقت از این فناوری استفاده می نمایند . برخی نهادی دولتی نیز برای نظارت و کنترل متخلفین از فناوری فوق استفاده می نمایند .

برخی دیگر از کاربردهای فناوری هولوگرام RFID عبارتند از :

 • کنترل موجودی
 • کنترل دستیابی
 • تحلیل آزمایشگاهی
 • کنترل تعداد دور . به عنوان نمونه ، ثبت اتوماتیک تعداد دفعاتی که یک دونده می بایست طی نماید
 • ثب زمان و مکان تردد . به عنوان نمونه ، ثبت اتوماتیک زمان و مکان گشت زنی برای برخی مشاغل خاص
 • شناسایی خودرو
 • امنیت ساختمان ها
 • ردیابی دارایی ها
 • کنترل ترافیک ، ردیابی رانندگان متخلف و ثبت اتوماتیک نخلفات
 • سیستم های حمل و نقل
 • و موارد متعدد دیگر

هولوگرام RFID یک فناوری تائید شده از سال ۱۹۷۰ تا کنون است و به دلیل قیمت بالای آن تاکنون در برنامه های تجاری اندکی مورد استفاده قرار گرفته شده است .

تلفیق هولوگرام و RFID

در مقالات گدشته به نوعی از هولوگرام های ترکیبی پرداختیم که می توانست با عناصر چاپی که شامل اطلاعات متغیر و یا هر چیز دیگری تلفیق شود. در اینجا به تلفیق هولوگرام با RFID می پردازیم.

امکاناتی که RFID در اختیار قرار می دهد، برای انبارداری، پیگیری و رهگیری کالا بسیار مناسب و موثر است که در کنار این خصیصه می تواند از کدگذاری های خاص تر و ایمن تر استفاده کرد که ضمانت کالا بیش تر تامین می شود.  در این مورد حتی می توان از تکنولوژی NFC استفاده کرد که امکانات بسیار بیشتری  از لحاظ امنیتی در اختیار می گذارد، استفاده کرد.

تلفیق هولوگرام و RFID

با توجه به این مسائل تلفیق RFID (و یا NFC) با هولوگرام می تواند حفاطت برندی ایده آل برای مقاصد تجاری به وجود آورد. در واقع امنیت بصری و امنیت الکترونیکی (وابسته به سخت افزار) هم زمان به وجود می آید. در این تلفیق می توان از هولوگرام به عنوان پایه تگ RFID استفاده کرد و در واقع آنتن و چیپ RFID پشت هولوگرام اعمال می شود. و یا می توان هر دو را روی یک لیبل (به عنوان حامل ) در کنار هم قرار داد.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1