آموزش قواعد هولوگرافی

قواعد هولوگرافی

هولوگرافی دامنه وسیع تری از آن دارد که اکثر افراد به آن می اندیشند. ثبت و نمایش تصاویر تنها بخش کوچکی از آن به شمار می آید. اجزای نوری هولوگرافی عملکردی مانند آینه، لنز، گراتین و یا ترکیبی از آن را دارند و در انواع متفاوتی از ابزار های فنی به کار گرفته می شوند.

در آموزش قواعد هولوگرافی با ترکیبات هولوگرافی آشنا خواهید شد که این ترکیبات حرکات میکروسکوپی بر روی سطح یک شی و تغییرات کوچک در صفحات انکساری شفاف همانند پلاسما و امواج گرمایی را اندازه گیری می کند. بدون شک در آینده ابزارهای فوتونیک با میکرولیزرها و اجزای هولوگرافی نوری برای محاسبات نوری فضاهای آزاد و سیستم های حافظه ی دیجیتال و آنالوگ عظیم ادغام می گردند.

آشنایی با مقیاس های هولوگرافی

برای درک کردن مفاهیم قواعد هولوگرافی و کاربرد های آن در این متن بهتر است با مفاهیم مقیاس های ماهیت و ویژگی های نور، مقیاس منابع نوری و ایمنی، مقیاس طیف های هندسی پایه و مقیاس طیف های فیزیکی پایه آشنا شوید. دراین مقیاس ها یک مدل فیزیکی تحت مقیاس های هولوگرافی و بدون کاربرد ریاضیات قرار می گیرد. برای فهم کیفی بهتر مطالعه مثلثات نیز توصیه می گردد.

آشنایی با مقیاس های هولوگرافی

هولوگرافی لیزرهای الکترودی و قواعد هولوگرافی

ثابت شده است لیزرهای الکترودی دسته ی 111 که به عنوان اشاره گرها شناخته شده اند شدت فرکانس بالاتر و طول موج نوسان بالاتری بعد از گرم سازی دارند. با برداشتن لنزهای موازی نور لیزر مستقیما از آن و به شکل بیضی مانندی پراکنده می شود. از آن جایی که این اشعه با سایر قسمت های نوری ترکیب نمی گردد کاملا پاک است. به همین منظور امکان ساخت هولوگرام های متعدد بدون نیاز به استفاده از اجزای نوری اضافی فراهم می شود.

این آزمایش ها بر سطوح متعددی همانند قسمت های فوقانی میزهای آزمایشگاه، پیشخوان آشپزخانه و یا کف صورت می پذیرد. یک تخته ی چوبی به ضخامت 50×100 سانتی متر در قسمت بالای یک توپ با قرار دادن چهار واشر در قسمت زیرین توپ برای جلوگیری از حرکت در آمدن آن را محکم کنید .

هولوگرافی های پیشرفته

تمامی آزمایشات پیشین مقدماتی هستند. آن ها از تجهیزات ساده برای نمایش اصول اساسی هولوگرافی بهره می گیرند. به هر حال محدودیت های بسیاری نیز دارند. برای مثال:

  • میزان شدت میان اشعه ی مرجع و شی قابل کنترل نیستند. بنابراین کیفیت هولوگرام قابل مشاهده نیستند.
  • همیشه جسم از یک منبع و با یک جهت مشخص روشن می گردد، بنابراین سایه ها غیر قابل کنترل هستند.
  • همیشه تصویر در پشت صفحه قرار دارد.
  • برای مشاهده ی تصویر تشکیل شده به وسیله ی هولوگرام پراکنشی به لیزر نیاز است.

برای ساخت هولوگرام هایی بدون محدودیت ذکر شده تجهیزات اضافی زیر ضروری است:

  • وجود یک لیزر پر قدرت که در تمامی حالات گذری عمل می کند. بهتر است عملکرد این لیزر در حالت های تک محوره باشد. لیزر هلیم نءون 10 الی 30 میلی واتی پیشنهاد می شود.
  • یک مقیاس پر قدرت با درجه ی حساسیت یک میکرو وات تا یک وات
  • یک میز بزرگ با چهار آینه ی قابل تنظیم رو به جلو، لنز با بزرگترین فطر و کوتاهترین نقطه ی کانونی، شکاف دهنده های متغیر اشعه، فیلترهای فرازمانی و سوراخچه های 25 میکرونی، صفحه های شیشه ای 4×5 اینچی، نگهدارنده ی صفحه و هم چنین سخت افزارهایی برای حفاظت از این اجزا.
قواعد هولوگرافی

گذری بر زندگی یک هولوگرافر

ماریا برای شرکتی کار می کرد که قرار دادش تولید 1000000 هولوگرام کوچک به عنوان برچسب امنیتی بر روی محصولاتش بود. ماریا به عنوان یک تکنسین هولوگرافی مسئولیت ساخت هولوگرام های اصلی با استفاده از مدل های سه بعدی تحت سفارش مشتریان را داشت. او با قرار دادن امواج شکسته شده بر تصویر مورد نظر هولوگرام بازتابی بر روی یک میز نوری و تراز بندی اجزا با استفاده از اصول هولوگرافی کامل کرده در مدارس هولوگرام اصلی را به وجود آورد.

او یک نمونه برتر از یک تصویر هولوگرافی را ساخت که هنگام تاباندن هر گونه منبع نور (نور سفید ) به سمت جلوی میز نمایش داده می شود. سپس وی این تصویر از هولوگرام اصلی را به همکارش که دربخش کپی برداری کار می کند داد تا میلیون ها نسخه از هولوگرام را با استفاده از رول های فوتوپلیمر بسازد.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.