تکنولوژی هولوگرام

پرينتر هاي سه بعدي

آشنایی با پرینتر های سه بعدی

در مطالب پیشین به طور مفصل در رابطه با تکنولوژی هولوگرام و مبحث هولوگرام و سه بعدی بودن آن به علت ثبت لایه لایه آن توسط نور لیزر و ویژگی های مختص به خود، در متریال مخصوص پرداخته ایم. اکنون در مفهومی دیگر، پرینتر های سه بعدی (۳D Printers) قرار دارند که در چند سال اخیر، تحولی نه تنها در صنعت چاپ، بلکه در تمامی صنایع ایجاد کرده است. پیشرفت این تکنولوژی تا به حدی است که سیستم خانگی آن نیز قابل ارائه می باشد.

کاربرد های پرینتر های سه بعدی

اين تکنولوژی برای مدل سازی به کار می رود به این شکل که علاوه بر چاپ در دوبعد (طول و عرض)، می تواند بعد سوم (ارتفاع) را نیز بازتولید کند. یعنی به صورت لایه لایه، طرح مورد نظر را ابتدا در دو بعد، با ضخامتی معین، تولید می کند و پس از آن داده مربوط به لایه بعدی را با همان ضخامت، روی سطح قبلی می نشاند. این عمل به همین ترتیب تکرار می شود تا ارتفاع طرح مورد نظر ایجاد شود و در واقع مدل تولید می شود.

رزولوشن این تکنیک، وابستگی کامل به بازوهای دستگاه ماده تغذیه دستگاه می باشد. قاعدتا متریال تغذیه این پرینتر ها باید از ویژگی ها خاصی برخوردار باشند که بتوانند ویژگی های ماده نهایی را به همراه داشته باشند و کارایی لازم را انجام دهند. این مواد می توانند، رزین های مایع مرکب ، ترکیبات سرامیکی، فلزی، پلاستیکی و حتی مواد خوراکی باشند.

از نظرکاربردی می توان از این تکنولوژی انقلابی برای قطعه سازی در صنایع مختلف هم چون، ساختمان سازی، خودرو سازی، نظامی، فشن، پزشکی و … استفاده کرد. شاید مهم ترین کاربرد آن در امر پزشکی باشد که می تواند اعضای بدن را به صورت مصنوعی بازسازی کند که برای این هدف از مرکب های بیولوژیک که با توجه به سلول های انسانی و بنیادی ساخته شده اند تا بدن بتواند آن ها بپذیرد و پس نزند.

پرینتر های سه بعدی

هولوگرام کارت شناسایی

برچسب های هولوگرامی که قابل انطباق با خواست و نیاز مشتری و التزام سند مورد نظر می باشد هم از لحاظ طراحی و هم از نحوه الصاق باید منطقی باشد. کارت های شناسایی از این قاعده مستثنی نیستند و نحوه ی اعمال آن متفاوت است.

جنس کارت های شناسایی عموما از PVC و یا PC (هولوگرام کارت پی وی سی) هستند که بهترین راه حل برای این سبک از اسناد هویتی و شناسایی، استفاده از لمینیت شفاف است. علاوه بر تمام این ها می توان از جلوه های امنیتی یو وی نیز استفاده کرد.

پرینتر های سه بعدی

ویژگی های لیبل هولوگرام ترکیبی

هولوگرام ها می توانند در قالب ها و برش های مختلف، با سایر لیبل ها ترکیب شوند تا علاوه بر حفظ امنیت و حراست از اصالت کالا، بتوانند اطلاعات دیگر لازم را درمراحل بعدی روی آن چاپ کنند.این گونه لیبل ها از چاپ سریال (لیزری یا ترمال ترنسفر) فراتر رفته و با فضای سفیدی که در نظر گرفته است، قابلیت چاپ های گوناگون و پیشرفته، با تکنیک های دیگر چاپی را فراهم می سازد.
در این فضا امکان قرار دادن هر چیزی وجود دارد. مثل اسکرچ، سریال، بارکد، تاریخ انقضا،لوگو و نام سازمان یا سازنده و یا هر اطلاعات دیگری که سفارش دهنده احتیاج دارد.

نمونه متعلق به شرکت بعدنگار ایرانیان(ایران هولوگرام )می باشد.

سفارش هولوگرام رول

برچسب های سرد هولوگرام را می توان به صورت تک و پشت سر هم روی کاغذ سیلیکونی، به صورت رول ارائه داد. تحویل رول به مشتری با توجه به سفارش مشتری با عرض و متراژ متفاوت و بوبین های استاندارد مربوط به دستگاه های چاپ و پس از چاپ تولید می شود.دلیل عمده سفارش هولوگرام به صورت رول، انجام عملیات تکمیلی پس از چاپ، مثل لیبل-پرینت برای چاپ اطلاعات متغیر روی هولوگرام می باشد.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1