هولوگرام رنگی

هولوگرام رنگی فول پارالاکس

سری هولوگرام های تجاری Voxgram توسط کمپانی Holographic Optical Technology Inc در جورجیا ارائه شد که بر اساس واحد Voxel برای تصویر نگاری پزشکی، تجاری سازی بنام هولوگرام رنگی ساخته شد.

هولوگرام رنگی

آخرین نسل Voxgram ها در هولوگرام رنگی

آخرین نسل Voxgram ها، تمام رنگی به صورت فول پارالاکس ارائه شده است که در دستگاه Voxbox قابل مشاهده هستند. تصاویر Voxbox مشابه تصاویر تلویزیونی قدیمی است ولی می توان تصویر هولوگرام را به صورت فول پارالاکس روی آن مشاهده کرد.

تاریخچه Voxgram ها

این سیستم در دهه ۱۹۸۰ توسط کاوه بازرگان و همکارانش در موسسه ای در لندن ابداع شد. البته مالکیت Voxgram پس از چند جابه جایی به HOTI رسید که توانایی خود را در تجاری سازی آن نشان داد.

پیش از این تنها ۲-۳ موسسه و بیمارستان معدود دارای این تکنولوژی بودند و از آن فقط برای CT Scan و MRI استفاده می کردند ولی با تجاری سازی Voxgram توسط HOTI این تکنولوژی برای بیمارستان ها و موسسات تحقیقاتی قابل دسترس است. Voxbox ها در ابعاد ۸ و ۱۲ اینچی قابل تهیه هستند.

نور دهی هولوگرامهای رنگی در Voxgram ها

بر خلاف اکثر روش هایی که برای نوردهی هولوگرام که از ۲-۳ لیزر با طول موج متفاوت استفاده می شود، Voxgram تنها از یک لیزر برای سه رنگ RGB استفاده می کند و در واقع هولوگرام هایی مجزا برای هر رنگ می سازد، ولی در زاویه ای متفاوت کهدر نهایت با هم ترکیب می شوند و در نور سفید رنگی خواهد شد.

روش مشاهده این تصاویر

کلید مشاهده این جلوه، قراردادن دو فیلتر بین سه هولوگرام است. این فیلتر ها طول موج نوردهی شده را به شکل مناسبی بلاک می کند و سایر نور ها را عبور می دهد. بدین ترتیب رنگ های سبز و قرمز و آبی دقیقا در جایگاه خود قرار می گیرند و یک تصویر تمام رنگی را می سازند.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1