آشنایی با کاربردهای هولوگرافیک

کاربرد های هولوگرافیک

کاربردهای هولوگرافیک بسیار گسترده هستند . در این مقاله به بررسی چند مورد از آن ها می پردازیم.

اتاق هولوگرافیک

در راستای فناوری و کاربردهای هولوگرافیک پروجکشن، شرکت H+ Tech، اتاقی کاملا دیجیتال،سه بعدی و هولوگرافیک با عنوان اتاق بازی کودکان را طراحی و ایجاد کرده است. این اتاق برای بخش کودکان یک بیمارستان طراحی شده است تا بتواند تا حدی سرگرمی و روحیه بخش کودکان تحت درمان باشد.

اتاق هولوگرافیک دارای رویکردی تعاملی است و می توان با آن ارتباط برقرار کرد. این سیستم تمام وسایل و محیط اتاق را اسکن می کند و طبق آن تصاویر هولوگرام سه بعدی را در محیط ایجاد می کند. و علاوه بر آن با سیستم صوتی پیش رفته ای که دارد، افکت های صوتی استریو را به آن می افزاید تا محیط مجازی کاملا متقاعد کننده و تاثیرگذار ایجاد شود.

اعمال این تکنولوژی در یک اتاق، هر سطحی را برای نمایش قابل تعامل می کند که طبق رفتار های کاربر عمل می کند و به در خواست وی پاسخ می دهد. در واقع با سنسور های سه بعدی خود، حرکت کاربر را آنالیز می کند و رفتار مناسب را با آن انجام می دهد. از ویژگی های منحصر به فرد این سیستم، قلم جادویی آن است که می توان با آن روی هر سطحی طراحی یا نقاشی کرد.

کاربرد هولوگرافیک

سینما هولوگرافیک

از کاربردهای هولوگرافیک می توان به سینما هولوگرافیک اشاره کرد . سینمایی سه بعدی است ولی به هیچ وجه نباید آن را با سایرتکنولوژی های سه بعدی نمایشی اشتباه گرفت چرا که سایر تکنیک های نمایشی، نه تنها وابسته به ابزار هستند بلکه توهم سه بعدی بودن را ایجاد می کنند. مثل تصاویر استروسکوپیک که تنها با استفاده از خطای چشم انسان توهم تصویر سه بعدی را برای بیننده ایجاد می کند.

دکتر Alex Jacobson و همکارش Victor Evtohov در سال ۱۹۶۹، اولین فیلم هولوگرافیک را در لابراتور خود ساختند. این فیلم شامل حرکت های یک ماهی در یک آکواریوم است. با گذر حدود نیم قرن از این رویداد، هنوز هم پدیده سینمای هولوگرافیک با مشکلات جدی مواجه است و نتوانسته است آن طور که باید توسعه پیدا کند و مشکلات تولید و پخش آن چشمگیر است.

از مشکلات اصلی توسعه سینما هولوگرافیک، قدرت لیزر، به عنوان منبع نور می باشد. شاید عدم پیشرفت در صنعت لیزر است که هولوگرافی را متوقف کرده است. دکتر جیکوبسون و همکارش، برای ساخت یک فیلم کوتاه از یک آکواریوم استفاده کرده است که بتوانند آن را نوردهی کنند، ولی منبع نوری لیزری برای یک اتاق هنوز وجود ندارد و حتی اگر از چند لیزر برای ساخت یک لیزر قدرتمند بهره ببریم، از نظر هزینه ای و میزان تجهیزات، غیرقابل توجیه است.


تبلیغات هولوگرفیک

امروزه با گسترش محصولات و خدمات متنوع، رقابت در تبلیغات بسیار فشرده و دشوار شده است و برند های بزرگ سعی در طراحی و اجرای ایده های خاص تر و جذاب تر دارند. نمایش سه بعدی و هولوگرام اشیاء، همیشه مردم را جذب می کند؛ از زمان استروسکوپ های قدیم تا سینماهای سه بعدی امروزی همواره پدیده ای قابل توجه بوده است.

کاربرد هولوگرافیک

با توجه به این ویژگی، نمایش یک محصول به صورت هولوگرافیک و سه بعدی پدیده ای بسیار چشم‌گیر است که در ذهن مخاطب باقی می ماند. بسیاری از برند های معروف دنیا نیز از این تکنولوژی در جهت ارائه محصول استفاده کرده اند. به این صورت که تصویر سه بعدی کالای مورد نظر به صورت معلق در یک جعبه خاص ایجاد می شود. تصویر سه بعدی را می توان با افکت های نوری و تصویری دیگری تلفیق کرد و جلوه ای به یاد ماندنی ایجاد کرد. علاوه بر این می توان از محصول واقعی درون جعبه استفاده کرد و جلوه های سه بعدی تصویری روی آن اعمال کرد.


پخش هولوگرافیک جام جهانی ۲۰۲۲

ژاپنی ها تصمیم دارند که جام جهانی فوتبال سال ۲۰۲۲ را به صورت هولوگرافیک در بقیه استادیوم های دیگر کشورها نشان دهند. آنها برای عملی کردن این کار ۶ میلیارد دلار بودجه در نظر گرفته اند و قرار است که هر بازی در استادیوم با ۲۰۰ دوربین فیلم برداری HD ضبط شود. سپس این تصاویر به صورت همزمان به ۴۰۰ ورزشگاه در دیگر نقاط جهان فرستاده می شود. حالا شما می توانید در یک استادیوم در کشور خودتان بنشینید و فینال جام جهانی را در ورزشگاه مقابل خودتان ببینید. چرا که فناوری و کاربردهای هولوگرافیک مانند چیزی است که در فیلم های جنگ ستارگان دیده اید. شما بازیکنان را در وسط زمین فوتبال مقابل تان می بینید.

در این پروژه حتی میکروفن هایی هم در سراسر زمین فوتبال نصب خواهد شد تا صداهای بازیکنان، شوت زدن و … را به بقیه استادیوم ها منتقل کند. آقای کیو مدیر اجرایی این پروژه می گوید که شما ممکن است فناوری لازم برای اجرای این پروژه را مانند رویا ببینید. اما خواهید دید که طی ۱۲ سال آینده چقدر تکنولوژی تغییر خواهد کرد و ما تصور می کنیم که تا سال ۲۰۱۶ فناوری های لازم برای این کار را در اختیار داشته باشیم.

به گفته ژاپنی ها اجرایی شدن این طرح سبب می شود که تماشاگران مسابقات جام جهانی فوتبال در استادیوم ها ده ها برابر شود و این بخشی از برنامه آنها برای به دست آوردن میزبانی این مسابقات برای سال ۲۰۲۲ است. البته این طرح آنقدر جالب به نظر می رسد که باعث می شود هر کسی از میزبانی ژاپن در صورت موفقیت این طرح پشتیبانی کند چرا که در این صورت می توانیم مسابقات بزرگ فوتبال دنیا را در استادیوم های شهر خودمان ببینیم.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.