نقش هولوگرام در هنر

هولوگرام در هنر

پیشرفت هولوگرافی راهی موثر برای خلق تصاویر سه بعدی با کیفیت ایجاد کرد. کارهای خلاقانه ی هولوگرافیک ارائه ی هولوگرافی را بوجود آورد. هنر هولوگرافی یا همان هولوگرام در هنر بعنوان روشی مهم در این محدوده به هنری نو و بدیع تبدیل شده است.

با رشد تکنولوژی در انقلاب پساصنعتی در اواخر قرن بیستم و هم زمانی این جریان با آوانگاردیسم هنر مفهومی (کانسپچوال آرت) ، رسانه های جدیدی در ارائه هنر به عرصه ظهور رسیدند که شئ هنری در شکل مدرنیستی را نفی می کنند و در همین زمان ها است که تاثیرات هولوگرام در هنر را می توان مشاهده کرد.

ازجمله این رسانه ها، به کار گیری ویدئو و عکس به شکل مفهومی تحت عنوان ویدئو آرت و فتو آرت هستند. در آزمون و خطاهای صورت گرفته هنرمندان و تجربیاتی که به جاگذاشتند ، نقش هولوگرام در هنر را به خوبی مشخص می کند، ولی به علت هزینه های هنگفت و خطراتی که کار با لیزر دارد، تجربیات محدودی انجام شد و خیلی گسترش نیافت.

اولین گام در هولوگرافی و هنر

اولین هنرمندی که از ویژگی های منحصر به فرد هولوگرام استفاده کرد، سالوادور دالی بود. او به طور کلی به مبحث اپتیک علاقه مند بوده به دنبال فرصتی برای ایجاد تصاویر انتزاعی حجمی بود. قبل از ابداع لیزر و استفاده ی آن در هولوگرافی، استفاده از برجسته نمایی برای این منظور مناسب بود. دالی این طرح را انجام داد و کاملا طبیعی است که استفاده ی او در بعد سوم به اهمیت کار او افزود.

بنابراین زمانی که پنل پلاستیکی را به نیویورک آورد اولین گام این روش در سال ۱۹۶۴ برداشته شد، که شامل خانه های کوچکی می شد. این پنل ها یکدیگر را پوشانده افکتی خاص بوجود می آوردند. این ” موریه”moire”، یاداور چشم حشرات بود که از چندین تصویر مختلف ساخته شده بود، مانند منظره ای با چند پرنده یا لااُکون که توسط پرندگان طوفانی شده است. او در سال ۱۹۷۰ موزه ی لوور پاریس پرتره ی جرارد داو، هم دوره ی ورمر را مورد مطالعه قرار داد.

دالی دریافت که داو شش برجسته نمایی و یا دو تصویر نوشته است. جالب تر از همه ی این ها پسری را نشان می داد که موشی را گرفته بود، یکی از آن ها در گالری درسدن آلمان بوده، دیگری در سن پترزبرگ روسیه. زمانی که این ابداع را می کرد، کارش را روی تصاویر برجسته آغاز کرد.

هولوگرام در هنر

نتیجه قرار گرفتن دو آینه در زاویه ۶۰ درجه

نتیجه با قرار دادن دو آینه در زاویه ی ۶۰ درجه ای از هم گرفته بودند حاصل شد. با این درک، او دو تصویر کوچک داشت که گالا همسرش در کارگاه پورت لیگاتا نشان می داد. سپس دو نوع حکاکی را انجام داد اولین برجسته سازی ”estamp” برای کتاب ” ده روش جاودانگی”. در همان زمان سعی کرد تا این تصویر را ساده سازی کند و اجازه دهد افراد مختلفی تصویر را به صورت سه بعدی از لنزهای فرنسل ببینند.

زمانی که دنیس گابر، دانشمند آمریکایی جایزه ی نوبل را برای اختراع هولوگرافی گرفت، دالی فکر کرد که این اختراع بهترین راه برای ارتقای تصویر برجسته است. در اوایل ۱۹۷۲، بواسطه ی پیشنهاد دنیس گابور، سه نمایشگاه بر پا کرد که از ۵ آوریل تا ۱۳ می در گالری ندلر نیویورک دایر بود.

در مقدمه ی کاتالوگ نمایشگاهش، توضیح داد که هولوگرافی برای هنرمند و هولوگرام در هنر چیست. واقعیت سه بعدی هنرمندان را در دوره ی ولاسکا متعجب ساخته بود: در حال حاضر کوبیسم پیکاسو سعی در گرفتن واقعیت سه بعدی ولاسکا کرده است و به خاطر نبوغ گابور، هولوگرافی هنر رنسانس را ممکن کرده و درهای خلاقیت را به سوی من باز کرده است.

تجربیات سالوادر دالی و چاک کلوز در زمینه هولوگرام در هنر

در کنار تجربیات خام سالوادر دالی و چاک کلوز، الکساندر، هنرمند پیشروی انگلیسی توانست با استفاده از تکنولوژی هولوگرافی آرت ورک های موثر تر و وسیع تری را ارائه کند. این هنرمند معاصر که تجربه ی کار با رنگ روغن و مجسمه سازی برنزی داشت، در اواخر دهه ۱۹۸۰ به تجربیاتی در زمینه هنر هولوگرافی روی آورد.

وی در رابطه با تغییر نگرش از مدیای سنتی به رسانه ای مدرن می گوید: “یک روز صبح با این ایده که باید کاری متفاوت از آنچه تا به حال انجام شده است را انجام دهم.” پس از حدود ۶ ماه، تعدادی آرت ورک مجسمه در مقیاس یادمانی ایجاد کرد و آن ها را مجسمه های چهاربعدی خواند.

چرا که اگر انسان اطراف آن حرکت کند می تواند اشکالی را ببیند که واقعا وجود ندارد و این مسئله می تواند در بالاترین حد انتزاع و متفاوت از سایر آثار باشد. وی برای ارائه این کارها به موزه ها و نمایشگاه ها، عکس و ویدئو کار خود را ارسال می کرد ولی آثار بزرگ وی تاثیرگذاری لازم را با این رسانه ها نداشتند و به گفته خود “گویی اثر مرده است.” در همین راستا به دنبال مدیایی برای ارائه کارهایش به فکر مدیای هولوگرام در هنر و ثبت سه بعدی آثارش افتاد.

هولوگرام در هنر

ساخت مجسمه با فرآیند هولوگرافی

در این راستا با پروفسور هاریهان آشنا شد و هنر هولوگرافی را از وی آموخت. ابتدا هولوگرام های بسیار کوچکی از کارهایش ساخت که در همین حین به پتانسیل هولوگرافی پی برد و مجسمه هایی را با فرایند هولوگرافی پدید آورد و آن ها را هولو-مجسمه (Holo-Sculpture) نامید که شامل ماکت های کوچکی از یادمان هایش بودند که یک قطعه فول سایز هولوگرافی از آن تهیه شده بود و آن را به صورت چیدمان در نمایشگاهی در سیدنی ارائه کرد.

پس از این نمایشگاه تصمیم گرفت که ابعاد کاری هولوگرام هایش را گسترش دهد و هولوگرام هایی با مساحتی پیش از یک متر مربع ساخت. در سال ۱۹۸۵ یک کار هولوگرافیک با نام رویای دنیل در ابعاد ۸۰*۴۰ اینچ تولید کرد که در زمان خودش و تا همین الان از بزرگ ترین هولوگرام های تولید شده در جهان است. در همین راستا آثار دیگری با عناوین ترس های جنگ، دیوار فولادی و … تولید کرد که موضوع بحث ما نیست.

مسئله بر سر جنبه واقع نمایی هولوگرام است که توانایی ثبت همه ویژگی های نور را دارد که واقع نمایی بسیار بالاتری نسبت به عکس دارد. از قابلیت هایی که نرم افزار های ادیت عکس به صورت دیجیتال وجود دارد که واقع نمایی عکس ها را زیر سوال می برد.

عکس معمولی تصاویر را به صورت دوبعدی ثبت می کند، همین دوبعدی بودن به میزان بسیار زیادی تحریف واقعیت است. ولی هولوگرام ها تمام ویژگی های واقعی یک محیط یا شئ را ثبت می کنند و از این رو با ماهیت هنر-زندگی یا هنر-واقعیت کانسپچوالیسم تطابق کامل دارد.


قابلیت های ترکیبات هولوگرافی

قابلیت های لیزرهای هولوگرافی دارای روشنایی صفحه نمایش است که به علت اجزای بسیار متنوع هولوگرافی، تا ده برابر بیشتر از سیستم های معمولی است.

برخی از تجربه ی مشتریان شامل طراحی کارآمد تر محصول، اندازه تصویر مجازی بزرگتر، کاهش وزن، انعطاف پذیری بیشتر در طراحی بسته بندی، و کاهش در مصرف برق به دلیل افزایش تی اچ.سی می باشد که بطور موثر نمایش داده شده و پوششی را ایجاد می کند که منتشر کننده نور است و به خوبی عملکرد خود را در سر صفحه نمایش برای خلبانان و موتورسیکلت ها و همچنین تکنولوژی پوشیدنی مانند عینک های هوشمند، واقعیت افزوده ای ار و واقعیت مجازی وی را نمایش می دهد.

برای کلاه ایمنی، امکانات تی اچ سی شامل صفحه نمایش سر نصب شده برای نمایش تصویر در محور یک میکرو نمایشگر با وضوح بالا از طریق یک نمای نزدیک پلاستیکی است.

برای عینک هوشمند، تی اچ سی اپتیک مبتنی بر منشور را به طور کاملا تکنولوژیک ببینید که از این طریق اجازه می دهد تصاویر را در فاصله مجازی بدون وزن اضافه شده به هولوگرافی قطعات برای ترکیب با یک منبع نور ال ای دی مشاهده کنید تی اچ سی می تواند تولید یک تصویر شناور و شفاف بر روی شیشه جلو اتومبیل را بدون هیچ گونه مانع ببیند.

دیگر موارد استفاده از تی اچ سی در خودروها عبارتند از پنهان کردن یک منبع نور، مانند چراغ گنبد داخلی یا مرکز روشنایی بالا در شیشه جلو و عقب اتومبیل تی اچ سی همچنین می تواند برای اهداف تبلیغاتی مانند چراغ های کف و گل های گلدان که می توانند نور و همچنین آرم سازنده خودرو را طراحی کند، مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد هولوگرافی

ثبت تصویر هولوگرام در برچسب های هولوگرامی

ثبت تصویر هولوگرام رکوردی از هولوگرام برای استفاده در سراسر جهان است، که به طور منظم توسط اعضای IHMA ( و غیر عضو) به روز شده و تحت شرایطی از اعتماد و امنیت دقیق اداره می شود. با استفاده از ثبت تصویر هولوگرام، تولید کنندگان می توانند هولوگرامی را که در اختیار دارند را از کپی غیر قانونی هولوگرام موجود تشخیص داده و هرگونه کپی رایت را نقض کنند.

ثبت هولوگرام برای اعضای IHMA با استفاده از ثبت هولوگرام جدید،به صورت آنلاین رایگان می باشد در حالی که برای غیر اعضا (سازمانهای گواهی و غیر گواهی شده ۱۴۲۹۸ ISO )هزینه ای برای تطابق سازمان با دستورات عملیاتی IHMA در هنگام ثبت نام در نظرگرفته اند.

مزایای سیستم ثبت نام، ثبت تصویر هولوگرام

  • طراحی آثار هنری می تواند به صورت الکترونیکی مشاهده شود، در نتیجه بررسی طرح سریعتر انجام می شود.
  • مراحل ثبت برای طرح شما سریعتر انجام می شود بدون فرم های سخت کپی.
  • سهولت در استفاده از طریق اینترنت با استفاده از روش های ارتباطی امن
  • این سیستم جدید نه تنها برای استفاده راحت تر، کارامدتر و آسانتر طراحی شده است، بلکه یک بروزرسانی مهم و طراحی مجدد از الزامات ثبت برچسب های هولوگرامی را نشان می دهد که روشی مفیدتر را برای طراحی و استفاده امروز منعکس می کند.

IHMA امیدوار است که این پیشرفت جدید برای ثبت تصویر برچسب های هولوگرامی مفید باشد، اعضا و (غیر اعضا) را برای ادامه استفاده ازثبت این سیستم ها تشویق کند، در نتیجه آنها سعی دارند که مشتریانشان را از جعل و تقلب غیر عمدی هولوگرام ها و نقض قوانین حق تکثیر حفاظت کند.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.