ممنوعیت عرضه نرم افزار بدون هولوگرام

طراحی هولوگرام دو بعدی

به زودی پس از اعلام این مرکز با هماهنگی نیروی انتظامی از توزیع و عرضه هر گونه نرم افزار بدون هولوگرام در کشور جلوگیری می شود یا به عبارتی ممنوعیت عرضه نرم افزار بدون هولوگرام اعمال می شود. مهدی صرامی معاون مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد با عنوان این مطلب درباره فعالیت های مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد که ۳ سال از راه اندازی آن می گذرد، گفت: این مرکز فعالیت های مختلفی را در رابطه با رسانه های دیجیتال پیگیری می کند که اعم آنها در قالب سیاستگذاری اجرایی، حمایت ها، هدایت و نظارت بر رسانه های دیجیتال و به طور ویژه نرم افزارهای رایانه ای و چند رسانه ای و تلفن همراه است.

وی با اشاره به برگزاری ۲ دوره نمایشگاه رسانه های دیجیتال در راستای وظایف این مرکز اظهار داشت: سال جاری این نمایشگاه به صورت بین المللی و به ویژه با حضور کشورهای اسلامی برگزار خواهد شد.

ممنوعیت عرضه نرم افزار بدون هولوگرام

قانون ممنوعیت عرضه نرم افزار های بدون هولوگرام 

ساماندهی تولید، انتشار، تکثیر و عرضه نرم افزارهای رایانه ای در کشور یکی از موضوعات مهم مدنظر مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد است که در این راستا برای اولین بار در کشور سال گذشته موضوع اجرای قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم افزار در محیط رایانه که مصوب سال ۷۹ مجلس بود اجرایی شد.

کپی رایت داخلی نرم افزار

این قانون مربوط به کپی رایت داخلی نرم افزار است و مطابق آن بررسی، گواهی ثبت، شناسنامه نرم افزار و پروانه انتشار پس از تکثیر هولوگرام تحویلی از سوی این مرکز بر روی آثار درج می شود و پس از اعلام مرکز با هماهنگی صورت گرفته با نیروی انتظامی از توزیع و عرضه نرم افزارهای بدون هولوگرام در کشور جلوگیری می شود.

تکثیر کنندگان آثار

همچنین تکثیر کنندگان سی دی و دی وی دی در کشور که به صورت کارخانه ای در حجم وسیع تکثیر نرم افزار انجام می دهند باید در قالب ضوابط ابلاغی عمل کنند و همه نرم افزارها برای تکثیر فقط باید به تکثیر کنندگان مجاز سفارش داده شود.

وی به پیگیری اجرایی شدن ضوابط شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با موسسات تک منظوره رسانه های دیجیتال طبق تفویض نامه وزیر ارشاد اشاره کرد و گفت: مطابق ضوابط موسسات امکان صدور مجوز موسسات فرهنگی تک منظوره در زمینه نشر دیجیتال و نیز موسسات تولید چند رسانه ای در این مرکز به وجود آمده است که بر همین اساس دبیرخانه مربوط به موسسات فرهنگی دیجیتال راه اندازی شده و هم اکنون درخواست ها در این خصوص در حال طی مراحل اداری است.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.