آشنایی با لمینت شفاف و کاربرد های آن

لمینت شفاف

حتما برای شما هم پیش آمده است که زمانی که برگه کاغذی مهمی را چاپ یا پرینت می کنید در اثر اتفاق کثیف یا چروکیده شود. برای جلوگیری از این اتفاق، لمینت های شفاف بر روی این اسناد چاپی می توان کشید تا نه تنها در برابر آلودگی محافظت شود بلکه به حفظ شکل و رنگ اولیه آن در طول زمان نیز کمک کند. در ادامه بیشتر با لمینت شفاف و انواع لمینت و روش های آن آشنا خواهیم شد.


لمینت چیست؟

اصولا به هر پوشش و روکشی که بر روی سطحی کشیده می شود، لمینت گفته می شود. برای مثال در دندانپزشکی هم این اصطلاح وجود دارد. اما در صنعت چاپ لایه نازک پلاستیکی که بر روی یک یا دو طرف کاغذ کشیده می شود، گفته می شود که انواع مختلفی دارد و برحسب ضخامتی که بر حسب میکرون است و شفاف و مات و مخملی بودن و سرد و گرم یا حرارتی بودن تقسیم بندی می شوند. در حقیقت لمینت لایه پلاستیکی است که از مواد شیمیایی مانند پلی استر و رزین است که برای پوشش روی کاغذ استفاده می شود.

کمترین ضخامت مربوط به این لایه نازک، همان سلفون است. لمینتی که در صنعت چاپ انجام می شود نه تنها به منظور حفظ سند چاپی مربوطه از انواع آلودگی، رطوبت، تاخوردگی، چروک شدن، پارگی، لک شدن و اثر انگشت صورت می گیرد بلکه به حفظ رنگ سند چاپی، بهبود میزان رنگ چاپی و نمایش بهتری از آن هم کمک می کند.

لمینتی که در صنعت چاپ هولوگرام انجام می شود نه تنها به منظور حفظ سند چاپی مربوطه از انواع آلودگی، رطوبت، تاخوردگی، چروک شدن، پارگی، لک شدن و اثر انگشت صورت می گیرد بلکه به حفظ رنگ سند چاپی، بهبود میزان رنگ چاپی و نمایش بهتری از آن هم کمک می کند.

لمینت شفاف

لمینت شفاف چیست؟

همانطوری که گفته شد لمینت ها انواع مختلفی دارد که برحسب کاربری مد نظر ما می توان هر نوعی از آن را انتخاب کرد. علاوه بر نمونه لمینت شفاف یا لمینت براق، لمینت مات و لمینت مخملی هم وجود دارد. لمینت مات و مخملی در نگاه اول کاملا شبیه به هم هستند و وقتی آنها را با دست لمس کنید متوجه تفاوت آنها خواهید شد؛ زیرا نمونه مخملی همانطوری که از نام آن مشخص است نرم تر از نمونه مات است. اما تمرکز ما در اینجا لمینت شفاف است. این روکش و یا همان لمینت شفاف، کاملا براق است و برای بسته بندی، جلد کتاب، کارت ویزیت و کاتالوگ مورد استفاده قرار می گیرد.

لمینت شفاف چیست؟

روش لمینت گرم یا حرارتی چیست؟

یکی از روش های لمینت کردن، لمینت حرارتی است که بیشتر لمینت شفاف و مات را با استفاده از این روش انجام می دهند. ویژگی که این روش دارد این است که می توان برای مقیاس های بزرگ هم از آن استفاده کرد. برای مثال در چاپ پوستر و بنرهای تبلیغاتی و … . در این روش لایه لمینت شفاف یا مات را با استفاده از حرارت بر روی کاغذ مربوطه می چسبانند؛ به این صورت که اگر دو طرف سند چاپی باید لمینت شود، سند را بین دو لایه لمینت قرار می دهند و در دستگاه لمینیتور قرار می دهند با هیتر دستگاه گرم می کنند تا دو لاشه به هم بچسبد و عملیات به اصطلاح پرس انجام شود.


روش لمینت سرد چیست؟

همانطور که از نام آن مشخص است این فرآیند لمینت کردن بدون دادن حرارت در دستگاه لمینیتور انجام می شود. در روش لمینت کردن سرد، بیشتر از لمینت شفاف یا براق با ضخامت بسیار نازک انجام می شود و این کار باعث جلوه دادن به نمونه می شود و بیشتر در زمینه چاپ هنری مورد استفاده قرار می گیرد. در لمینت سرد، لایه لمینت شفاف با استفاده از چسب و پرس بر روی سند می چسبد.

نوع خاصی از لمینت هم وجود دارد که ترکیبی از لمینت سرد و گرم است و بیشتر در بنرهای ایستاده که به اصطلاح به آنها استند گفته می شود و در ورودی نمایشگاه ها عمدتا دیده می شود استفاده می شود. در این نوع لمینت کردن، لایه زیرین را لمینت گرم یا لمینت حرارتی با ضخامت بیشتر می کنند و روی بنر را با استفاده از لمینت سرد پوشش می دهند و باعث می شود، بنر یا پوستر بهتر بایستد.

لمینت سرد

مزایای لمینت های شفاف

همانطور که گفته شد لمینت کردن دارای مزایایی است. برای مثال شما زمانی که یک برگه مهم از نظر ارزش مادی یا معنوی و حقوقی را در دست دارید و می خواهید به همین شکل حفظ شود و از اینکه تغییر در آن صورت گیرد محافظت شود. در چنین شرایطی می توانید از لمینت شفاف و گرم با انتخاب یک ضخامت مناسب استفاده کنید. از لمینت می توان زمانی که نمایشگاهی از پوسترها و طرح ها برپا می شود، برای حفظ و ماندگاری طرح ها و جلوگیری از تغییر رنگ به خاطر قرار گرفتن در نورهای متعدد استفاده کرد. در چنین شرایطی با استفاده از بسط های مخصوص لمینت، این پوسترها در مکان در نظر گرفته شده می توانند ثابت شوند.


کاربردهای لمینت شفاف چیست؟

تا به اینجا با انواع لمینت و روش های لمینت کردن آشنا شدیم و دیدیم که هر کدام کاربری خاص خود را دارند که می توانیم از آنها استفاده کنیم. در بین انواع لمینت که گفته شد، لمینت شفاف کاربری بیشتری دارد و همچنین روش لمینت حرارتی یا گرم. زیرا در صورت استفاده از لمینت شفاف سند ما بهتر نمایش داده می شود و استفاده از لمینت گرم، به ما این امکان را می دهند که در هر ابعادی که نیاز داریم طرح چاپ شده بر روی کاغذ را لمینت کنیم.

کاربرد لمینت شفاف در پوستر ها

در کنفرانس های علمی بخشی به عنوان ارائه پوستر مقاله وجود دارد که ابعاد این پوسترها بزرگ است و برای اینکه در حین جابجایی و اینکه چند روزی باید در معرض دید باشد از آسیب دیدگی حفظ شود از لمینت استفاده می کنند. از لمینت سرد هم همانطور که گفته شد چون بیشتر جنبه وجه هنری و نمایشی دارد استفاده می شود اما این به معنای بی کیفیت بودن نیست. زیرا بسیاری از کارت های مهم مانند کارت ملی، صفحات شناسنامه و گذرنامه، گواهی رانندگی و کارت های عابر روکشی از لمینت دارند که اطلاعات نمایش داده شده بر روی کارت در گذر زمان از بین نرود.

کاربردهای لمینت شفاف

کاربرد لمینت شفاف در گواهی ها و اسناد مهم

بسیاری از گواهی های مهم برای مثال گواهی و مدارک دوره های گذرانده شده تحصیلی و کارگاه های مهارتی مهم را با استفاده از لمینت مقاوم سازی می کنند تا نه تنها دستبردی به آن نشود، بلکه چون بسیار مهم هستند و برای اینکه صادر کردن مجدد این مدارک دردسرهای خود را دارد، این قبیل مدارک را نیز لمینت می کنند و اگر در صورتی که لمینت نشده باشد، پیشنهاد ما این است که حتما از لمینت های شفاف و یا هر نوع لمینت دیگر استفاده کنید.

شما به راحتی می توانید برای لمینت کردن سند کاغذی چاپی خود در هر اندازه و ابعادی به یکی از مراکزی که خدمات چاپ را ارائه می دهند مراجعه کرده و با کمترین هزینه فایل چاپی مهم خود را از گزند آسیب های احتمالی رها کنید. بسته به ابعاد و تعداد لمینتی که قرار است انجام شود، مدت زمان آماده سازی فرق می کند اما همواره در کمترین زمان ممکن انجام می شود و شما می توانید در اسرع وقت نمونه خود را دریافت کنید که همانطور که گفته شد اگر تعداد بیشتر باشد در فاصله زمانی یک تا دو روز انجام می شود.


سوالات رایج لمینت شفاف:

1. لمنیت چیست؟

اصولا به هر پوشش و روکشی که بر روی سطحی کشیده می شود، لمینت گفته می شود.

2.مزایای استفاده از لمینت چیست؟

مقاوم سازی در برابر دستبرد و جعل و محافظت از ظاهر

3.کاربرد لمینت سرد چیست؟

بیشتر جنبه و وجه هنری و نمایشی دارد


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.