آشنایی با هولوگرافی ديجيتال

هولوگرافی ديجيتال

ابداع هولوگرافی ديجيتال به اواخر 1960 و اوايل 1970 بر می گردد و با استفاده از مزايای كامپيوتری ديجيتال و انعطاف پذيری آن ها در پردازش عددی پيچيده و فيلترهای فضايی برای اطلاعات و… رويای نمايش اطلاعات سه بعدی محقق شد و به وسيله اضافه شدن آناليز عددی اطلاعات حامل ثبت به وسيله هولوگرام های نوری ايجاد شد. در واقع در هولوگرافی دیجیتال، اطلاعات نوری، به صورت ديجيتال روی سطح CCD به عنوان سطح حساس ثبت می شود.

وظيفه هولوگرافی ديجيتال پيوند هولوگرام های ساخت كامپيوتر از مدل های رياضياتی و يا سيگنال های ديجيتال و ثبت نتيجه تركيب آن ها روی يک مديوم فيزيكی براي يک پارچگی هولوگرام فيزيكی كه می تواند در تنظيمات نوری به عنوان يک عنصر نوری و يا هولوگرامی كه با چشم غير مسلح ديده می شود، به عنوان هدف،‌ عمل كند. ثبت فيزيكی هولوگرام ها به صورت مستقيم در شكل ديجيتال مناسب برای ورودی (input)به كامپيوتر و استفاده از سيگنال ديجيتال ثبت شده برای بازسازی عددی هولوگرام كه امواج شئ (دامنه و فاز) منتشر شده از آناليز و تحليل عددی متناوب آن است.

هولوگرافی ديجيتال

هولوگرافی علم ثبت تصویر هولوگرام است که در لغت به معنای تمام نگاری است، در اینجا به وجه تسمیه این علم می پردازیم. هولوگرام معمولا بر روی یک صفحه ی حساس به نور یا یک قطعه مسطح و دوبعدی از فیلم ثبت می شود اما یک تصویر سه بعدی ایجاد می کند. علاوه بر این، تولید یک هولوگرام شامل ثبت یک تصویر به حالت متداول و معمولی نمی باشد. برای توضيح این تضاد آشکار و درک چگونگی عملکرد هولوگرافی باید از اصول ابتدایی آغاز کرد. در تکنیک های معمولی ثبت تصوير مانند عکاسی، آنچه که ثبت می شود فقط شدت نور منتشر شده در صحنه اصلی می باشد.

در نتیجه تمام اطلاعات مربوط به مسیرهای نوری در قسمت های مختلف صحنه از دست می رود. مشخصه منحصر به فرد هولوگرافی در ثبت، ایده ی هم فاز و هم دامنه بودن امواج نور منتشر شده از یک جسم می باشد. از آنجایی که تمام مواد ثبت کننده فقط قادر به ثبت شدت نور در یک تصویر هستند، لازم است که اطلاعات فاز را به تنوع در شدت تبدیل کرد. هولوگرافی این عمل را به وسیله نور منسجم و پرتوی نور گرفته شده از همان منبع انجام می دهد. فیلم حساس به نور الگوی تداخل تولید شده توسط پرتو مرجع و پرتويی كه از جسم منتشر شده است را ثبت می کند.

هولوگرافی ديجيتال

هولوگرافی رنگین کمانی

هولوگرام رنگین کمانی از انواع هولوگرام انتقالی می باشد که با نور سفید به آن تابیده می شود و تصویری روشن، دقیق بازسازی می کند. نور سفید دارای طیف کامل نورهای رنگین کمان است. به همین دلیل در هنگام بازسازی، این هولوگرام به صورت رنگ های رنگین کمان مشاهده می شود.

هفت روش تکنولوژی هولوگرافی ديجيتال برای یادگیری بهتر

توسعه ی تکنولوژی باعث تغییر رویکرد آموزشی شده است. پروژکتورها و تخته های هوشمند جایگزین تخته های سیاه که زینت بخش دیوار مدارس بودند، شده اند. در بعضی از کلاس های مجازی از چنین ابزارهایی برای گردهمایی دانش آموزان، میهمانان و معلمان به دنیای مجازی استفاده شده اند. تکنولوژی هولوگرافی ديجيتال تازه ظهور در دوره ی آغازین به سر می برد و از لحاظ اقتصادی هزینه ی بالایی دارد. امید است در سال های آتی استفاده از این تکنولوژی مقرون به صرفه و رایج شود.

1. حضور زنده ی کارشناسان در تصاویر سه بعدی

تصور کنید جراحی در حال آموزش اعمال جراحی به دانشجویان بدون حضور در محیط می باشد و یا کارشناسان خودرو که اجزای موتور و یا دینامیک را به صورت سه بعدی معرفی می کنند. امکان به سازی و توسعه ی برنامه های تصویری سه بعدی نا محدود است.

2. تماس جغرافیایی با نقاط دور دست

ارتباط دو کلاس اسپانیایی و انگلیسی برای برقراری ارتباط و تبادل نظر و گردآوری اطلاعات جامع درباره ی دو زبان بدون گذر از اقیانوس ها بسیار جالب است. امروزه گردآوری دانش آموزان از سراسر نقاط جهان از طریق اینترنت بسیار آسان گشته است .

3. ارسال هم زمان مقالات به تمامی کلاس ها و نقاط دنیا

تکنولوژی هولوگرافی تصویری به سخنران این امکان را می دهد که مقاله ی خود را در سراسر دنیا انتشار دهد. کارشناسان حرفه ای و تحصیل کردگان با شکستن مرزهای زمانی و مکانی می توانند مهارت خویش را به همگان انتقال دهند.

ارسال هم زمان مقالات به تمامی کلاس ها و نقاط دنیا

4. آموزش از راه دور

این مرحله را یک گام جلوتر بدانید، اگر این تکنولوژی مقرون به صرفه گردد دانش آموزان با پروژکتورهای هولوگرافی کوچک قادر خواهند بود در اتاقشان در سخنرانی ها ومقالات ارائه شده توسط اساتید شرکت کنند. راه دیگر برقراری ارتباط از طریق تبادل نظر و پاسخ به سوالات اساتید از طریق سیستم های صوتی می باشد.

5. دسترسی به راه های دور در فضای سه بعدی

با تکامل تکنولوژی هولوگرافی، دانش آموزان و معلمان می توانند فاصله ی بین یکدیگر را درک کنند. در نظر بگیرید با مطالعه ی کلوسیم با استفاده از عکس های سه بعدی سفری مجازی به نقاط دور دست داشته باشید.

بیشتر بدانید: هولوگرام چیست؟

6. ابعاد جدید از محتویات تکنولوژی هولوگرافی ديجيتال

مفاهیم تعریف شده از تکنولوژی هولوگرافی دیجیتال به تصوراتمان محدود می شود. ابتکارکنندگان قادر خواهند بود تفکرات خود را به مرحله ی عمل برسانند.برای بهبود سخترانی، صدا و تصاویر به محتویات آن افزوده می شود.

7. بازگشت به گذشته در فضای مجازی

آیا همگام سازی سبب ایجاد موقعیت جدید می شود؟ آیا در زمان امضای اعلامیه ی استقلال حضور داشته اید؟ آیا کودکان می توانند غرق شدگی در آب را بدون تجربه ی آن صحنه درک کنند؟ تکنولوژی هولوگرافی ديجيتال به سرعت راه خود را در آموزشگاه ها بازکرده و رواج یافته است و درجه ی بالایی از هیجان و مشارکت را دربین دانش آموزان برای یادگیری بیش تر به همراه دارد.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.