آشنایی با بارکد و فواید آن

بارکد

بارکد چیست؟

بارکد به زبان ساده به مجموعه  ای از میله ‌ ها یا خطوط سیاه رنگی است که معمولاً بر روی زمینه ‌ ای سفید چاپ ‌ شده و از آن برای شناسایی یک کالا استفاده می ‌ شود؛ بدین صورت که بارکد حاوی مشخصات یک کالا در هنگام تولید توسط تولید کننده روی آن نصب می ‌ شود. بیشترین کاربرد کنونی شناسایی کالای خریداری شده و گاهی هم تشخیص قیمت آن است.

در یک تعریف دقیق ‌تر باید گفت: بارکد عبارت است از انتقال داده ‌ ها از طریق امواج نوری. یا مجموعه ‌ای از خطوط میله ‌ای موازی با عرض ‌ های گوناگون (پهن و نازک) است که اندازه هر خط معنا و مفهوم خاصی برای دستگاه بارکدخوان دارد. در حقیقت دستگاه بارکدخوان ماشینی است که اطلاعات را به شکل بصری بر روی صفحه نمایش می ‌ دهد.

فواید بارکد دار کردن کالا

فواید بارکد دار کردن کالا

  • مصونیت بیشتر از خطاپذیری به علت کاهش دخالت نیروی انسانی و وارد نشدن دستی اطلاعات.
  • دسته ‌ بندی دقیق اطلاعات.
  • سرعت بالا به همراه صحت بیشتر.
  • دسترسی آسان به اطلاعات واقعی و حقیقی (در جریان روند توزیع و استفاده یک کالا)
  • امکان گزارش ‌ گیری ‌ های هوشمند از اطلاعات ثبت ‌شده در سیستم.
  • امکان انجام تحلیل ‌های هوشمند با استفاده از ابزار هوشمند تجاری بر روی اطلاعات ذخیره ‌ شده در سیستم.
  • ارزان بودن سیستم بارکد نسبت به سایر سیستم ‌ های هوشمند.

بارکد تقریبا به عنوان بخشی از زندگی روزمره ما مورد قبول همه قرار گرفته اما واقعا بارکد چیست و چه چیزی را نمایش میدهد ؟
مطمئن باشید فقط شما نیستید که دوست دارید سر از راز این خطوط و فضاهای میان آنها دربیاورید خطوطی که هر روز حد اقل بر روی برچسبهای مواد غذائی یا نامه های پستی خود می بینید . همه آنها به نظر یکسان می آیند اما اینچنین نیست زیرا هر صنعتی روش کدگذاری مخصوص به خود را دارد و از آن به عنوان استاندارد استفاده میکند که در بخشهای بعدی این روشها را توضیح خواهیم داد . اگر در فکر بکارگیری تکنولوژی بارکد در شغل خود هستید موارد مهمی است که باید در نظر بگیرید تا این تکنولوژی بر تمام مشکلات شما غلبه کرده و کار شما را سهولت ببخشد .

بارکد

انواع بارکدها

بارکدها به دلیل سرعت، دقت و فواید زیاد خود، بسیار پرکاربرد شده ‌ اند. با فراگیر شدن استفاده از بارکدها نیاز به ذخیره اطلاعات بیشتر در آن ها بیش از پیش احساس شد.
بنابراین تلاش ‌ های زیادی برای امکان افزایش ذخیره اطلاعات در بارکد انجام شد. راهکارهایی از قبیل افزایش تعداد ارقام بارکد و حتی قرار دادن چند بارکد در کنار یکدیگر برای ذخیره هر چه بیشتر اطلاعات ارائه شد.
اما مشکل این ‌ جا بود که این راهکارها، مشکلاتی نظیر افزایش اندازه ، پیچیدگی در فرآیند خوانش و افزایش قیمت آن را در پی داشت و این موضوع از کاربری بارکد می ‌ کاست.

برای حل این مشکلات ایده ایجاد بارکد های دوبعدی مورد توجه قرار گرفت که توانایی ذخیره ‌ سازی اطلاعات بیشتر در اندازه کوچک را دارند. انواع مختلفی از بارکدهای دوبعدی وجود دارد که از معروف ‌ ترین آنها می توان به QR Code ، PDF 147، Data Matrix و Maxi Code ‌ اشاره کرد.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1