هولوگرام های قابل لمس

هولوگرام های قابل لمس

محققان هولوگرام های قابل لمس را با استفاده از لیزرهای باتوان ایجاد کردند. هولوگرام های هم کنشی و سه بعدی با تلاش محققان ژاپنی با به کار گیری لیزرهای فوق سرعت موفق به تولید هولوگرام هایی که از لحاظ فیزیکی قابل لمس هستند، شدند.

هولوگرام های قابل لمس

ویژگی های هولوگرام های قابل لمس

بر اساس نظر داوطلبانی که از این هولوگرام های کنشی استفاده کردند سراب های میانه ی هوا چیزی در بین یک کاغذ سنباده و یک شوک نامتوازن به شمار می آمد. این هولوگرام ها از نقاط کوچک نوری پلاسمایی که voxel نامیده می شدند ساخته شده اند و هنگامی ایجاد می شوند که انرژی متمرکز لیزر هوای اطراف را یونیزه کند.

مشخصات لیزر های به کار برده شده

لیزرهای به کار برده شده توسط گروه طبیعی دیجیتال دانشگاه Tsukubaلیزرهای مخصوص ۱۰۱۵هستند که نور را با سرعت ۳۰ الی ۲۷۰ femtosecondانتقال می دهند. این نوع هولوگرام با تلفیق کننده های نوری فضایی، یک آینه و یک اسکنر برقی ترکیب شده است. تیم DNGموفق به ساخت اشکال مکعب مانند بیش از یک سانتی متر با قدرت واکافت بیش از ۲۰۰۰۰۰نقطه در هر ثانیه شد.

سرعت بالای هولوگرام به معنای قدرت پاسخ دهی به لمس در یک آن و افزودن درجه هم کنشی با استفاده از دوربینی که در قسمت زیرین حرکات دست و انگشتان را کنترل می کند،است. گرچه آزمایش های قبل نیز به چنین نتایج مشابهی دست یافته بود محققان DNGبر این ادعا هستند که تحقیقات آن ها اولین نمونه ای با قدرت واکافت بالایی بوده است که هیچ گونه ضرری برای لمس نداشته است.

نکات ایمنی هنگام استفاده از لیزر در هولوگرام های قابل لمس

نکته ی کلیدی برای جلوگیری از سوزش پوست به هنگام استفاده از لیزر کاهش مدت زمان استفاده از لیزر است. مدت زمان مطلوب برای استفاده از لیزر در حدود ۵۰ میلی ثانیه و یک ثانیه است. یوچی اکیال مدیر گروه گفت اندازه ی هولوگرام با اندازه ی تلفیق دهنده ی نوری مشمول در نصب محدود گردیده است. هم چنین وی امیدوار است این تجهیزات در آینده پیشرفته تر شود .

چگونگی استفاده از هولوگرام های قابل لمس

در مورد چگونگی استفاده از این تکنولوژی معلق بودن فهرست و لیست در فضا و یا حضور هولوگرافی حیوانات در فضا که قابل لمس هستند می باشد. دانشمندان در صدد یافتن راهکارهایی برای بزرگ کردن و متفاوت ساختن این نوع هولوگرام ها هستند.

نحوه پیاده سازی

هولوگرام های قابل لمس تلفیق کننده های نوری فضایی حالات نوری را تعدیل می سازد و پراکنش های فضایی متعددی بر اساس این تداخلات ایجاد می کند. این نتایج به نسل ایمن تری از پلاسما منتهی می گردد که در زندگی روزانه ی ما سهم بسزایی دارد.

این تکنیک مشابه برای نمایش نور افکن ها در هوا و در میان صفحات مهتابی، آب و محلول های فلوئور سانت مورد استفاده قرار گرفت. این آزمایش به عنوان قسمتی از نمایشگاه siggraphسال ۲۰۱۵ارائه گردید که گرافیک های کامپیوتری و تکنیک های هم کنشی را پوشش می داد.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1