ساخت هولوگرام در خانه

ساخت هولوگرام در خانه

چگونگی ساخت هولوگرام به روش جدید

چگونگی ساخت هولوگرام بر خلاف هولوگرافی سنتی ،در این تکنیک جدید می توان هولوگرام هایی را با استفاده از یک پرینتر رو میزی ساده در عرض چند دقیقه برای خود بسازید که از آن در کارت های اعتباری کارت های ویزیت و یا وسایل دیگر مرتبط با کسب و کار و وسایل شخصی خود استفاده کنید .

هولوگرام های سه بعدی تصاویری از یک شی بر روی یک نوار هولوگرافی می باشد که با تابیده شدن نور یک لیزر بر روی یک شی مورد نظر و بازتاب آن بر روی نوار حساس به نور و تفاوت های شیمیایی که در دو سطح این نوار وجود دارد می تواند به شما یک هولوگرام سه بعدی ارائه دهد . این نوار ها عموما از جنس فتو پلیمر بوده که با استفاده نور لیزر و همینطور پروسه ای خاص برای ظاهر کردن اثرات لیزر و بازتاب جسم بر روی نوار آماده می شود. برای ساخت این نوع از هولوگرام ها نیاز به نوار های خاص و تجهیزات لیزری مناسب می باشد و همینطور برای ظاهر کردن اثرات نیاز به موارد شیمیایی و ابزار مختلفی برای اماده سازی نوار های هولوگرافی سه بعدی می باشد.

ساخت هولوگرام

ساخت هولوگرام در چند ثانیه

با روش جدید Vasconcellos و همکارانش در دانشگاه کمبریج می توانند به راحتی در عرض چند ثانیه هولوگرامی را تولید کنند که با برخی از مواد رایج می توان آن ها را ساخت. آنها در تولید این نوع هولوگرام از جوهر پرینتر های جوهر افشان , همینطور پلاستیک و لیزر YAG استفاده می کنند که استفاده از این لیزر برای ایجاد تفاوت سطح در هولوگرام ها و حرارت دادن جوهر و پلاستیک هولوگرام می باشد.
در این روش جدید هولوگرافی نسبت به روش سنتی انعطاف پذیری بیشتری وجود دارد . در این روش می توان امضای دو بعدی خود را نیز به صورت هولوگرام در آورد و یا اینکه حتی کد های QR ( نوعی بارکد ) را نیز به صورت هولوگرام در آورد که این دانشمندان با استفاده از یک سطح ساده مانند در بطری توانسته اند این کار را انجام دهند.

ساخت هولوگرام در خانه در چند ثانیه

Daniel E. Smalley یک مهندس برق و کامپیوتر در دانشگاه Brigham Young می گوید مزیت اصلی در این روش نوین تبدیل هر چیزی به هولوگرام می باشد که این موضوع مزیت بسیار زیاده داشته و همینطور استفاده ار سطح ماتی برای پایه این هولوگرام ها نیز بسیار مفید است که نشان از عدم نیاز به وسایل و تجهیزات بسیار تخصصی دارد .

هولوگرام چیست و چه کاربردی دارد؟

هولوگرام یک نوار امنیتی مشترک در تمام محصولات گران بها می باشد که آن ها را از مدل های تقلبی متمایز می سازد . این نوار امنیتی در اسکناس , کارت های اعتباری , دارو ها و گذرنامه نیز استفاده می شود و معمولا استفاده کنندگان نمی توانند خودشان هولوگرام را بسازند . دلیل این امر نیز طراحی پیچیده و مراحل سخت ساخت هولوگرام در خانه می باشد . اما امروز Fernando da Cruz Vasconcellos مهندس شیمی در دانشگاه کمبریج روشی را ابداع کرده است که می تواند با تکنیکی جدید به ساخت هولوگرام در خانه با کمترین امکانات بپردازد.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1