انواع هولوگرام ها

دسته بندی هولوگرام ها

انواع متفاوتی از هولوگرام وجود دارد و نحوه ی دسته بندی آن ها نیز متفاوت می باشد .بدین منظور هولوگرام ها را به دو دسته ی بازتابی و پراکنشی تقسیم می کنیم که در میان هولوگرام های بازتابی و پراکنشی انواع مختلفی از هولوگرام ها وجود دارند.

هولوگرام های بازتابی

هولوگرام های بازتابی که در آن ها تصویر کاملا نزدیک به سطح مشاهده می شود از رایج ترین نوع هولوگرام در گالری ها به شمار می آید .این هولوگرام با یک نور سفید گرم شوند روشن می شود و سپس در یک زاویه ی دید متفاوت و دور به سمت دید بیننده قرار می گیرد .بنابراین این تصویر از نور بازتاب شده از هولوگرام حاصل می گردد .

تاریخچه هولوگرام های بازتابی

اخیرا این هولوگرام ها در رنگ ها ی متفاوت ساخته و نمایش داده می شوند و تصویر شان کاملا با شی اصلی متفاوت می باشد .اگر آینه یک شی باشد تصویر هولوگرافی حاصل از آن به صورت یک نور سفید است .اگر الماس یک شی باشد تصویر حاصل از آن درخشنده و به صورت جرقه خواهد بود .

گرچه تولید انبوه هولوگرام هایی همانند تصویر یک عقاب بر روی کارت ویزا به وسیله ی یک نور بازتابی مشاهده می گردد در حقیقت این تصاویر یک هولوگرام پراکنشی هستند که با لایه از آلومینیوم در قسمت پشتی شان اندود شده اند .

هولوگرام های پراکنشی

هولوگرام های پراکنشی معول با یک لیزر که برای ثبت شان مورد استفاده قرار می گیرد ،مشاهده می شوند.این نور مستقیما از قسمت پشتی هولوگرام تابانده می شود و به چشم بیننده می رسد .تصاویر مجازی حاصل از این هولوگرام بسیار عمیق و تیز خواهد بود .برای مثال از میان یک هولوگرام کوچک که به صورت یک پنجره می باشد ،یک اتاق بزرگ با افراد بی شماری در آن مشاهده می گردد .

اگر این هولوگرام به تکه های کوچکتر تقسیم شود هنوز تصویر کامل درهمان قسمت های کوچک قابل مشاهده است .بسته به موقعیت این تکه ها تصاویر متعدد از زاویه دیدهای متفاوت قابل مشاهده است .

علاوه بر این اگر اشعه ی لیزری به قسمت پشتی هولوگرام تابانده شود تصویر اصلی بر روی یک سطح نزدیک به موقعیت اصلی تصویر نمایش داده می شود.

هولوگرام های پراکنشی

شکل و اندازه هولوگرام

شکل دایره آسان تر ترسیم می شود .در صورتی که شکل هندسی آن مناسب ترسیم نشود هنوز به دایره شباهت دارد.در صورت استفاده برچسب امنیتی هولوگرامی به دور جعبه باید از نوار باریک و بلند استفاده کرد (از نوار دایره ای و مربعی استفاده نکنید).در این نوع پهنای باریک به لبه ی جعبه می چسبد ،دنباله های نوار نیز به لبه ی جعبه می چسبد .شکل ایده آل وزنه مانند است اما از شکل مستطیل هم می توان استفاده کرد .

وضعیت هولوگرام

اگر هولوگرام را به یک لبه ی تیز نصب می شود (لبه ی سی دی ،سکه و چمدان ) از برچسب های های مستطیلی باریک و بلند استفاده کنید .

برای سطوح منحنی (توپ های بیسبال و فوتبال ) از برچسب بیضی استفاده کنید .

در صورت استفاده از برچسب های چند لایه در سطوح پیچیده لازم است از پرفراژ برای نصب آن استفاده کنید .

هولوگرام های بزرگتر تاثیر بصری بیش تری دارند .

وضعیت هولوگرام های ...

هولوگرام های کلکسیونی

دو برچسب هولوگرامی با شماره سریال یکسان برای تایید یادنامه ها و تجارت نامه ها ی کلکسیونی به کار گرفته می شود .یکی از برچسب ها برای تایید کالای کلکسیونی و دیگری برای تآیید برگه ی سهام به کار گرفته می شود .این محصولات از شناخته ترین نوع برچسب دوگانه به شمار می آیند  و بیش تر هولوگرام ها با شماره سریال های یکسان تولید می شوند.

هولوگرام با شماره سریال یکسان

بسته به طرح انتخابی برچسب های هولوگرامی با شماره سریال یکسان در دو صورت ایجاد می شوند .

  • هولوگرام های دو لانه ای که تصاویر در مجاورت با یکدیگر قرار دارند .
  • در هولوگرام های یک لانه ای دو برچسب اول شماره سریال یکسان دارند و در خط بعد برچسب ها شماره سریال بالاتر دارند .

خاصیت ضد نفوذبودن هولوگرام

برای چاپ هولوگرام های طرح دار ،طرح مورد نظر بر روی نوارهای باریک انتقال دهنده ی گرما حک می شود.جوهر های گرمایی نسبت به خراش و آسیب های دستگاه و سایر مایعات ماندگاری بالایی دارند .این جوهر ها به وسیله ی حلال مشخص مانند گازوییل ،الکل و محلول دارای الکل از بین می روند .

اگر چه این سطوح چاپی ماندگاری بالایی دارند اما استفاده از نوارهای واضح برای محافظت از برچسب توصیه می گردد .تمامی هولوگرام ها در برابر آسیب محافظت شده اند و در صورت هر گونه خراش به صورت خودکار منقضی می شوند. 


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1