فرضیه هولوگرام

هولوگرام ‌هایی که شما روی کارت‌های اعتباری و چک‌های بانکی می‌یابید، روی پرده‌های پلاستیکی دو‌بعدی کشیده شده‌اند. وقتی نور از آنها بازتاب می‌شود، تصویری سه بعدی را بازنمایی می‌کند. در دهه ۱۹۹۰، دو فیزیک‌دان به نام‌های لئونارد ساسکیند و ژرارد ات‌هوفت که برنده جایزه نوبل فیزیک است؛ احتمال دادند که ممکن است اصول مشابهی بر کل جهان به صورت جامع نیز حاکم باشد. تجربیات هر روزه ما را نیز می‌توان به یک بازتاب هولوگرامی از فرایندهای فیزیکی که روی یک سطح دو بعدی دور اتفاق می‌افتد، تشبیه کرد.

فرضیه هولوگرام

درک و فهم ما از اصل هولوگرام

درک و فهم ما با «اصل هولوگرامی» دچار مشکل می‌شود. به سختی می‌توان تصور کرد که بیدار می‌شوید، دندانهایتان را مسواک می‌زنید و مقاله حاضر را می‌خوانید و همه این‌ها به خاطر این است که چیزی در مرزهای جهان در حال رخ دادن است! هیچ کس نمی‌داند که این برای ما به چه معنی خواهد بود اگر ما واقعا روی یک هولوگرام دو بعدی زندگی کنیم، با این حال، نظریه‌پردازان دلایل زیادی دارند که بگویند خیلی از جوانب اصل هولوگرامی درست است.

انگیزه نظریه فرضیه هولوگرام

انگیزه نظریه جالب توجه ساسکیند و ات‌هوفت، کار درخشان ژاکوب بنشتاین از دانشگاه عبری بیت‌المقدس و استیون هاوکینگ در دانشگاه کمبریج روی سیاه‌چاله‌ها بود. در میانه دهه هفتاد، هاوکینگ نشان داد که سیاه‌چاله‌ها در حقیقت کاملا سیاه نیستند، بل‌که تابش بسیار اندکی از خود منتشر می‌کنند در نهایت، منجر به ناپدید شدنشان می‌شود.

معمای جدیدی از فرضیه هولوگرام

این فرضیه خود معمای جدیدی را مطرح می‌کند، چون نظریه تشعشع هاوکینگ هیچ اطلاعاتی در مورد داخل یک سیاه‌چاله ارایه نمی‌دهد. هنگامی که سیاه‌چاله محو شد، تمام اطلاعات در مورد ستاره‌ای که متلاشی شده و سیاه‌چاله را به وجود آورده ناپدید می‌شود و این، با اصل پذیرفته‌شده‌ای که می‌گوید اطلاعات نابود نمی‌شوند، در تعارض است. به این معما «پارادوکس اطلاعات سیاه‌چاله» می‌گویند.

جنبه ساختاری هولوگرام

طول عمر و دوام بالای هولوگرام یکی دیگراز مزیتهای قابل توجه آن است . قابلیت تولید در اندازه‌ها و طرحهای گوناگون و تنوع در تولید محصول هولوگرام سبب شده که این محصول قابلیت استفاده و نصب بر روی انواع کالاها را داشته و در بخش های متفاوتی از صنایع و محصولات و خدمات کاربرد داشته باشد .

جنبه ساختاری هولوگرام

زیبائی و برخورداری از یک جلوه جذاب و درخشان باعث شده تا هولوگرام از هر پیام تصویری دیگری سریعتر دیده شده و مورد توجه قرار گیرد این ویژگی است که سبب افزایش تاثیر گذاری محصول دارای هولوگرام در مقایسه با دیگر کالاها گردیده . مقاومت در برابر حرارت برای کالاهایی که در معرض حرارت می باشند از دیگر ویژگی های هولوگرام است .

محصولات هولوگرافی یک بازار منحصر بفرد برای خود تشکیل داده و در کالاهائی همانند کارتهای تبریک، محصولات کلکسیونی و هدایا به کار می روند.ضمناً در زمان تابش نور بر روی هولوگرام، بازتابش ۷ رنگ طیف، تصاویر سه بعدی منحصر بفردی را به نمایش می گذارد که در جذب بازار فروش محصول موثر بوده وارزش ظاهری آنرا افزایش می دهد . با توجه به ضرر و زیانی که از تقلب متوجه تولیدکنندگان می‌شود استفاده از هولوگرام کاملا اقتصادی خواهد بود. بطورکلی هزینه‌ای که صرف تولید هولوگرام می‌شود بسیار کمتر از ضرر ناشی از کالای غیر اصل است.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1