آیا کل گیتی میتواند یک هولوگرام باشد؟

زندگی در جسم هولوگرام

آیا کل گیتی می­تواند یک هولوگرام باشد

در مورد یک بررسی واقعی و حقیقی حرف بزنیم: دانشمندان گزارش دادند کل گیتی می­تواند یک هولوگرام پهناور و پیچیده باشد.و حتی آشفته کننده­ تر این که،اگر چیزی که فکر می­کنیم حقیقی و واقعی است فقط یک وهم و خیال باشد،ما چه فکری خواهیم کرد. “هولوگرام و جهان هستی”

هولوگرام و جهان هستی

Kostas Eskenderis از دانشگاه ساوت­ همپتون انگلستان – هولوگرام و جهان هستی

تصور کنید که هر چیزی که شما در سه بعدی می­بینید،احساس می­کنید و یا می­شنوید(و یا ادراک شما از زمان)،در حقیقت از یک میدان دو­بعدی صاف متجلی و ناشی می­شود.(به گفته ­ی دستیار نویسنده یعنی Kostas Eskenderis از دانشگاه ساوت­ همپتون انگلستان).

“این ایده شبیه این است که در هولوگرام­ های معمولی یک تصویر سه بعدی در یک سطح دو بعدی کدگذاری (encode) می­شود،مانند آن هولوگرام­ هایی که در کارت­ های اعتباری وجود دارد.ولی این دفعه،در این مورد کل گیتی کدگذاری شده است.”

به گفته­ ی این تحقیق،این شبیه مشاهده ­ی یک فیلم سه بعدی در یک سینما است.در حالی که ما تصویری می­بینیم که دارای ارتفاع،عرض و عمق است،ولی در حقیقت همه­ ی آنها از یک صفحه نمایش دو بعدی صاف ناشی می­شوند.

نویسندگان تحقیق می­گویند آنها شواهدی در مورد گیتی هولوگرافیک،به وسیله­ ی مطالعه ­ی “پس­تاب (afterglow)” در Big Bang با کمک تلسکوپ­های جدید قدرتمند،یافته ­اند.

تلسکوپ و مقدار زیادی دیتای پنهان شده در “نویز سفید – هولوگرام و جهان هستی

تلسکوپ مقدار زیادی دیتای پنهان شده در “نویز سفید (white noise)”یا مایکرویوهای جا مانده از لحظه ­ای که گیتی خلق شد،شناسایی کرده است.فیزیک دانان نظری و ستاره شناسان ابتدا مضامین و مفاهیم گیتی هولوگرافیک را در دهه ­ی ۱۹۹۰ شناسایی کردند و این کشف تا این جا ،بهترین شاهد برای آن نظریه بوده است.

دانشمندان می­گویند که این نظریه ی عجیب و غریب (odd)،مشابه و برابر با آن نظریه­ های قدیمی است، در این مورد که گیتی از چه چیز ساخته شده،و این را هم اضافه می­کنند که این نظریه می­تواند بعدها نظریه ­ی جاذبه ­ی اینشتین و نیز نظریه­ ی کوانتوم را توضیح دهد.

تحقیق در مجله­ ی Physical Review Letters منتشر شد و توسط دانشمندانی از کانادا،انگلستان و امریکا انجام شد.

 

دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1