آیا کل گیتی میتواند یک هولوگرام باشد؟

زندگی در جسم هولوگرام

آیا جهان یک هولوگرام است ؟ آیا جهان سایه ای وجود دارد که در آن بدن های ما در یک فرم فشرده دو بعدی قرار دارند ؟ آیا جهان یک برنامه رایانه ای است ؟ آیا می توان محتویات جهان را بر روی یک سی دی قرار داده و در زمان مناسب آن را پخش کرد ؟ ماهیت هولوگرام به این ترتیب است که سطح دو بعدی آن تمام اطلاعات لازم برای تولید مجدد یک تصویر سه بعدی را در خود کدگذاری می کند. برخی کیهان شناسان تصور می کنند که شاید بتوان چنین ایده ای را در مورد خود جهان نیز بکار برد و منشاء آن به فیزیک سیاه چاله ها بازمی گردد.


نظریه هاوکینگ در تحلیل جهان هولوگرام

هاوکینگ در تحلیل فیزیک سیاه چاله ها عنوان داشت که مقدار کلی اطلاعات موجود درون یک سیاه چاله با مساحت افق رویداد آن متناسب است . این یعنی چی ؟ مثلاً شما آیا می توانید درباره کتاب یا دیدن جلد آن قضاوت کنید . یا اینکه می گویید برای پی بردن به محتویات کتاب باید دید که درون آن چی نوشته شده یعنی متناسب با حجم است نه با سطح آن ولی هاوکینگ می گوید اطلاعات موجود در یک سیاه چاله را می توان از سطح آن بدست آورد. یعنی از روی جلد یک کتاب می توانید درباره کتاب قضاوت کنید و این یعنی هولوگرام.

یعنی اگر ما فرض را بر این بگیریم که جهان ما یک سیاه چاله باشد و سیاه چاله هم اطلاعات ذخیره شده در درون آن متناسب با مساحت افق رویداد آن پس لاجرم اطلاعات جهان ما متناسب از با مساحت افق رویداد یعنی تمام اطلاعات موجود در جهان ما می تواند در روی یک سطح منعکس باشد و فقط با مطالعه همان سطح شما به محتوی درون جهان پی ببریم ، نظیر یک همزادی یا دوگانی ، نظریه پردازان پوسته ای که قائل به پوسته ها هستند، نشان دادند این می تواند بین جهان چهاربعدی و پنج بعدی برقرار باشد یعنی هرموجودی که در فضای بعد پنجم زندگی می کند نظیر موجودی است که در فضای چهاربعدی زندگی می کند و یک همزادی بین موجود در فضای پنجم و موجود در فضای آسانتر از فضای چهاربعدی صورت می گیرد و ماحصل هر دو یکسان بدست می آید .

جهان هولوگرام

نظریه ریسمان

نظریه ریسمان تعبیر کمی متفاوت از کوچکترین فاصله ارائه می دهد . در این نظریه اگر یکی از ریسمان های به اندازه طول های پلانک را بگیریم و روی خود خم به اندازه ای به اندازه می رسیم یعنی فاصله ای کوچکتر از طول پلانک این یعنی فیزیک درون طول پلانک با فیزیک بیرون طول پلانک معادل است . چون در این فرض دو ریسمان را دایر کردیم و با هم ترکیب کرده و کره را بدست آورده ایم . پس در این تصویر فضای سطح باز هم حکایتگر فضای داخلی کره است که نشان از آن است که فضای کوچکتر از طول پلانک با فیزیک ابعاد بزرگتر از طول پلانک برابر است یعنی حتی درکوچکترین فاصله نظریه ریسمانی یک جهان هولوگرام کامل می تواند وجود داشته باشد .

نظریه جهان هولوگرام

اگر بتوان جهان را دیجیتالی کرد و به صفر و یک خلاصه کرد آنگاه این سوال پیش می آید که مجموع اطلاعات موجود در جهان چه خواهد بود ؟ یک سیاه چاله با عرض در حدود یک سانتیمتر می تواند بیت اطلاعات را در خود جای دهد . پس جهان مرئی ما احتمالاً شامل اطلاعاتی بسیار بیشتری است که بیت اطلاعات ( یک گوگل ) اگر ما کوچکترین فاصله ممکن را در برابر طول پلانک سانتی متر بگیریم در این فاصله فوق العاده کوچک یک بین اطلاعات را در خود جای می دهند و اگر تمام مربع های یک سطح سیاه چاله یا جهان را بدست آوریم اطلاعات کل جهان را بدست آورده ایم .


نظریه Eskenderis در تحلیل جهان هولوگرام

در مورد یک بررسی واقعی و حقیقی حرف بزنیم: دانشمندان گزارش دادند کل گیتی می­تواند یک هولوگرام پهناور و پیچیده باشد و حتی آشفته کننده­ تر این که، اگر چیزی که فکر می­کنیم حقیقی و واقعی است فقط یک وهم و خیال باشد،ما چه فکری خواهیم کرد.

تصور کنید که هر چیزی که شما در سه بعدی می­بینید،احساس می­کنید و یا می­شنوید (و یا ادراک شما از زمان)، در حقیقت از یک میدان دو­بعدی صاف متجلی و ناشی می­شود.به گفته ­ی دستیار نویسنده یعنی Kostas Eskenderis از دانشگاه ساوت­ همپتون انگلستان این ایده شبیه این است که در هولوگرام­ های معمولی یک تصویر سه بعدی در یک سطح دو بعدی کدگذاری (encode) می­شود، مانند آن هولوگرام­ هایی که در کارت­ های اعتباری وجود دارد ولی این دفعه،در این مورد کل گیتی کدگذاری شده است.

هولوگرام و جهان هستی

به گفته­ ی این تحقیق، این شبیه مشاهده ­ی یک فیلم سه بعدی در یک سینما است.در حالی که ما تصویری می­بینیم که دارای ارتفاع، عرض و عمق است، ولی در حقیقت همه­ ی آنها از یک صفحه نمایش دو بعدی صاف ناشی می­شوند.


داده های موجود در نویز سفید و تاثیرات آن بر این نظریه

نویسندگان تحقیق می­گویند آنها شواهدی در مورد گیتی هولوگرافیک، به وسیله­ ی مطالعه ­ی “پس­تاب (afterglow)” در Big Bang با کمک تلسکوپ­های جدید قدرتمند، یافته ­اند.

تلسکوپ مقدار زیادی دیتای پنهان شده در “نویز سفید (white noise)”یا مایکرویوهای جا مانده از لحظه ­ای که گیتی خلق شد،شناسایی کرده است.فیزیک دانان نظری و ستاره شناسان ابتدا مضامین و مفاهیم گیتی هولوگرافیک را در دهه ­ی ۱۹۹۰ شناسایی کردند و این کشف تا این جا ،بهترین شاهد برای آن نظریه بوده است. دانشمندان می­گویند که این نظریه ی عجیب و غریب (odd)، مشابه و برابر با آن نظریه­ های قدیمی است، در این مورد که گیتی از چه چیز ساخته شده،و این را هم اضافه می­کنند که این نظریه می­تواند بعدها نظریه ­ی جاذبه ­ی اینشتین و نیز نظریه­ ی کوانتوم را توضیح دهد.

تحقیق در مجله­ ی Physical Review Letters منتشر شد و توسط دانشمندانی از کانادا،انگلستان و امریکا انجام شد.

 

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.