آشنایی با علم هولوگرافی

علم هولوگرافیک

کاربرد های علم هولوگرافی

از علم هولوگرافی در زمینه های مختلف و علوم متعدد استفاده می شود. سیستم های هولوگرافی را می توان طبق خواست و نیاز هر علم تغییر داد تا بهترین کارایی را از آن به دست آورد. ویژگی های متعدد و منحصر به فرد هولوگرافی در ثبت سه بعدی نور، باعث شده است که روز به روز به کاربرد های آن در علوم و فنون مختلف افزوده شود. رشد تکنولوژی و روش های ثیت آن، انواع لیزر و سطوح مناسب ثبت برای هولوگرام ، سبب رشد سایر فناوری ها نیز شده است.

طبقه بندی علم هولوگرافیک

  • کاربرد های امنیتی (اسناد بانکی، هویتی – محصولات تجاری با ارزش)
  • حافظه هولوگرافیک (ثبت مقادیر زیادی داده در حجم کوچکی از متریال مورد نظر)
  • پروجکشن سه بعدی (تبلیغات سه بعدی، استند های تبلیغاتی، فیلم های سه بعدی و …)
  • علوم مختلف (صنایع مهندسی و علوم پزشکی)
علم هولوگرافی

فیلم هولوگرافی حاصل از پروجکشن چیست؟

پروجکشن های هولوگرافی تمایل به ایجاد یک تصویر با اثرات شفاف دارند. این اثر شفاف اثر هولوگرافی نامیده می شود. اگر شرایط خاصی مد نظر باشد( روشنایی، نقاشی پرده های نمایش و غیره) یک شیء یا شخص ممکن است به صورت شناور یا هولوگرام به نظر برسد. به طور کلی، پروجکشن های هولوگرافی با  اشیای فیزیکی به کار می روند تا تاثیرات اشیای سه بعدی را بهبود ببخشند. فیلم های حاصل از پروجکشن، از خواص متعدد صفحات پروجکشن عقب و جلو، فیلم ها و پروژکتورها استفاده می کنند.

یک نکته کلیدی رنگ سیاهی است که مورد استفاده قرار می گیرد اما برجسته نمی شود. فیلم یا اشیایی که بر روی پس زمینه سیاه قرار دارند، زمانی که بر روی صفحات نمایش هولوگرافی تابانده می شوند، در یک پس زمینه شفاف ظاهر خواهند شد. اثر هولوگرافی را می توان به طور مستقیم با تاباندن بر روی صفحه نمایش شفاف هولوگرافی همچون Adwindow  به دست آورد.

Adwindow همچنین یک فیلم مایلار شفاف مخصوص انعکاسی را ارائه می کند که می توان آن را بر روی یک شکل سخت نصب کرد. اگر نصب به درستی انجام شود، این فیلم اساس و اصل افکت شناخته شده pepper ghost خواهد بود. در این افکت، تصویر شبه مانندی بر روی فیلم شفاف ایجاد می شود و  فرد یا شیء واقعی را می توان در پشت این فیلم برای ایجاد نقاشی پرده نمایش با هم ترکیب کرد.

فیلم هولوگرافی حاصل از پروجکشن چیست؟

ایمنی در کارگاه های هولوگرافی

برای ساخت هولوگرام در فرایند هولوگرافی آنالوگ ، یعنی با استفاده از میز هولوگرافی در کارگاه و آتلیه ، باید شرایط ویژه ای را مهیا کرد تا هم شرایط لازم برای ثبت سه بعدی تصویر فراهم آید و هم آسیبی به اپراتور نرسد. چرا که این فرایند دارای تجهیزات و موادی است می تواند به شدت برای انسان مضر باشد.

سه سطح ایمنی در کارگاه های هولوگرافی آنالوگ

ایمنی در برابر لیزر: همان طور که می دانید نور مناسب برای هولوگرافی ، نور لیزر است. نورلیزر دارای تمرکز و انرژی بسیار بالا است. به هیچ وجه نباید به نور لیزر خیره شد و یا با پوست تماس داشته باشد. برای کار با لیزر باید از عینک ایمن استفاده کرد.

ایمنی در برابر تجهیزات الکترونیکی: در کارگاه های هولوگرافی تجهیزات الکترونیکی در مجاورت با بخش خیس کارگاه (دارو های ظهور و پردازش صفحه هولوگرافیک است. باید حداکثر نظم را رعایت کرد تا مشکلی از این بابت پیش نیاید.

ایمنی در برابر مواد شیمیایی: دارو های ظهور و ثبوت هولوگرام دارای ترکیبات شیمیایی-نوری قوی است که برای پوست به شدت مضر است و می تواند ایجاد حساسیت پوستی و یا خارش و سوزش ایجاد کند. برای کار با این مواد باید از دست کش استفاده کرد.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1