مشاهده سه بعدی بدن انسان با هولوگرام

مشاهده سه بعدی بدن انسان با هولوگرام

روش مشاهده سه بعدی بدن انسان با هولوگرام

جهان تصویر برداری پزشکی یک دنیای مسطح است . اما در قرن بیست و یکم باید بتوان این مسطح بودن را تغییر داد و درون بدن انسان را به صورت سه بعدی مشاهده نمود . با استفاده از هولوگرام توپاک اینکار امکان پذیر شده است . این حداقل ایده ای است که در پشت پروژه های تصویر برداری پزشکی وجود دارد . استارتاپی که در کالیفرنیا به نام EchoPixel وجود دارد یکی از آخرین شرکت‌هایی است که با نمایشگر جدید خود به نام True3D توانسته پا در این عرصه بگذارد . وازرت بهداشت در آمریکا به تازگی استفاده از این پلتفرم‌های نرم‌افزاری را برای تشخیص و برنامه های جراحی خاص مجاز اعلام کرده است .

مشاهده سه بعدی بدن انسان

تصویربرداری پزشکی

در بیشتر تکنیک های تصویر برداری پزشکی ، پزشکان باید با استفاده از تصاویر دو بعدی موجود جمع آوری شده توسط سی تی اسکن، MRI ، سونوگرافی و سایر دستگاهها؛ تصویری سه بعدی از بدن انسان ایجاد کنند . اینکار می تواند فرآیندی سخت و زمان گیر باشد . اما مهم تر از همه  موارد این است که این سیستم ناقص، نمی تواند همیشه بافت ها و ارگانهای بدن بیمار را با دقت و صحت نشان دهد  و در برخی از مواقع سوراخ‌هایی در تصویر وجود خواهد داشت .

همین امر موجب می شود تصمیم گیری  پزشکان برای تشخیص و درمان بیمار سخت شود . هولوگرافی سعی می کند این مشکلات را با فراهم آوردن یک تصویر سه بعدی کامل و دقیق از بخش ها و ارگان های مختلف بدن انسان رفع کند . سیستم های اخیر مانند Vivid E9 با XDclear هم اکنون می تواند مجموعه داده ها را  از سی تی اسکن و یا MRI بگیرد و سپس این اطلاعات را به تصاویر سه بعدی تبدیل نماید .

تکنیک های نوین مشاهده سه بعدی بدن انسان با هولوگرام

هولوگرافی یک گام به سمت جلو برداشته  و توانسته است یک شی مجازی در فضای سه بعدی واقعی را ایجاد نماید . البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که برخی از این فناوریهای جدید، هولوگرام واقعی نیستند . این تکنیک ها الگوهایی از نور را دوباره ایجاد می کنند که از سطح یک شی در زندگی واقعی منعکس می شود . کاری که Echopixel ( که ترجیح میدهد فناوری آنها را تصویر برداری سه بعدی بنامیم) و سایر افراد و شرکت های سازنده هولوگرام انجام میدهند بسیار نزدیک به چشم انداز برجسته همانند فیلم های سه بعدی و یا گجت ها است . 

سایر شرکت ها مانند تصویر برداری زبرا و تصویر برداری RealView ، هولوگرام های واقعی ایجاد می کنند اصلا مهم نیست نام این تکنیک را چه بگذاریم ، هدف هر دو یکی است و آن ایجاد فضا و امکاناتی برای پزشکان است که بتوانند به مشاهده سه بعدی بدن انسان با هولوگرام از فرد بپردازند .

کاربرد هولوگرام در پزشکی

این تکنیک ها و روشها لزوما باعث ایجاد  بینش و دید بهبود یافته در تشخیص و درمان بیماریها نخواهد شد اما هنوز پتانسیل اینکار وجود دارد . هولوگرام به پزشکان اجازه می دهد کولونوسکوپی دقیق تر در فضای مجازی داشته باشند و این روشها را جایگزین روشهای فیزیکی سخت و ناراحت کننده نمایند . هولوگرام پزشکی نیز می تواند یک سرمایه بزرگ برای شناسایی مشکلات موجود در  ارگان های بسیار پیچیده، مانند قلب یا مغز باشد .

  شرکت های توسعه دهنده فن آوری هولوگرافی پزشکی

نمایشگر سه بعدی واقعی (t3D ) از شرکت EchoPixel

سیستم نرم افزاری t3D می تواند تصاویر دو بعدی را به تصاویر سه بعدی واقعی و برجسته تبدیل کند . جراحان و رادیولوژیست ها می توانند ساختار مجازی را در هر زاویه ای از بدن برش دهند و سپس  تعداد نامحدودی از بخش ها را ایجاد نمایندو  تصاویر را   به صورت های مختلف بچرخانند .t3D تنها برای مطالعات اولیه در UCSF ، استنفورد و کلینیک کلیولند استفاده شده است، اما این شرکت امیدوار است بتواند دستگاه‌های خود را به سرعت گسترش دهد .

نمایشگر حرکتی هولوگرافی ZScape از شرکت  تصویر برداری زبرا

این نمایشگر قادر است هولوگرام واقعی ایجاد کند . با وجود طراحی خوب و عالی ، دانش آموزان و دانشجویان می توانند به دور بدن حرکت کنند و آن را از زوایای متفاوت مشاهده نمایند . این افراد می توانند لایه های مختلف پوست ، سیستم ماهیچه ای ، سیستم قلبی و عروقی و سیستم اسکلتی بدن را از نزدیک درک کنند . شرکت تصویر برداری زبرا همکاری خود را  با گروه رسانه ای Zygote در نوامبر سال گذشته به اتمام رساند .این شرکت توانسته است هولوگرام های واقعی را در مقیاس کوچکتر و قابل حمل تر از ZScape   ایجاد نماید . هولوگرام های زمان واقعی و آپدیت شده ی دیجیتالی Realview برای پزشکان شاخته شده است .  این دستگاه هنوز در مراحل ابتدایی آزمایش خود قرار دارد و منتظر تاییدیه های مختلف از وزارت بهداشت است .

مشاهده سه بعدی سلول با هولوگرام توسط شرکت NanoLive

سایر شرکت ها بر روی ایجاد چاپ مجازی شناور از ارگان ها و قسمت های بدن تمرکز داشته اند . اما شرکت nanolive  دستگاهی را ایجاد کرده است که از الگوریتم های هولوگرامی برای ایجاد تصاویر برجسته از زندگی سلولی و میکروبی استفاده میکند . شما می توانید این تصاویر را بر روی تبلت و یا سایر دستگاههای هوشمند مشاهده کنید و آن ها را بر اساس دستگاه خود تطبیق نمایید . جستجوگر سه بعدی سلول هنوز  نتوانسته راه خود را به سوی تنظیمات پزشکی باز کند اما نانو لایو امیدوار است این دستگاه به محققان، پزشکان وبیمارن کمک کند تا نحوه ی کار بیماریها  و اختلالات در سطح میکروسکوپی را درک کنند.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1