ساخت هولوگرام سه بعدی

هولوگرام امنیتی

ساخت هولوگرام سه بعدی با رنگ واقعی

دانشمندان و فیزیکدانان فوتونیک دانشگاه اوساکا برای ساخت هولوگرام سه بعدی توانسته‌اند با استفاده از پلاسمون یا همان نوسانات پلاسمایی ذرات کوانتومی که در زمان فرو رفتن مواد با روکش نقره در نور سفید ساده بوجود می‌آیند، راهی برای ثبت رنگ طبیعی اجسام در صفحات هولوگرامی پیدا کنند.

ساخت هولوگرام سه بعدی

دستاوردی بزرگ در ایجاد هولوگرام‌ سه بعدی

این اکتشاف دستاوردی بزرگ در ایجاد هولوگرام‌ سه بعدی رنگی محسوب می‌شود. محققان در مقاله تحقیقاتی خود که در مجله ساینس منتشر شده، به ارائه تصویر سه بعدی از یک سیب با رنگ طبیعی قرمز و سبز آن پرداخته‌اند.

ساخت هولوگرام سه بعدی – تصاویر اولیه

اقدامات اولیه برای هولوگرام سه بعدی: اولین تصاویر هولوگرام‌ها در دهه ۱۹۶۰ ساخته شدند. شیوه آن زمان، انداختن لیزر بر روی جسم و سپس ثبت الگوهای تداخلی در امواج نوری بر روی مواد حساس به نور بود. چندی بعد هولوگرام‌های رنگین‌کمانی مانند آنهایی که در کارتهای اعتباری وجود دارند، مورد استفاده قرار گرفته و هنوز هم از آنها استفاده می‌شود. این هولوگرام‌ها برای مشاهده در معرض نور سفید طراحی شده‌اند.

فناوری لیزر و نور سفید

دانشمندان دانشگاه اوساکا به ترکیب دو فناوری لیزر و نور سفید پرداخته‌اند. آنها ابتدا بر روی جسم لیزر انداخته تا الگوی تداخلی بسازند، اما بجای یک رنگ لیزر از سه رنگ آبی، سبز و قرمز استفاده کردند. این الگوی تداخلی سپس بر روی یک ماده حساس به نور که با نقره و دی‌اکسید سیلیکون پوشش داده شده، ثبت می‌شود.

استفاده از فناوری لیزر و نور سفید

در حال حاضر فرآیند ساخت هولوگرام سه بعدی تنها بر روی تصاویر ثابت بیشتر از پیش مورد استفاده قرار گرفته و نتایج بدست آمده بر روی سطوح کوچک مانند کارتهای بازی قابل مشاهده است، اما نتایج این تحقیقات گامی بزرگ در هولوگرام های سه بعدی ی طبیعی و همچنین فناوری انیمیشن سه بعدی محسوب می‌شود.

ساخت هولوگرام سه بعدی در جهان

یک تیم تحقیقاتی در کره جنوبی برای اولین بار در جهان واقعی موفق به ساخت هولوگرام رنگی ۳۶۰ درجه در قالب یک مکعب روبیک شدند.
این پروژه توسط کنسرسیومی متشکل از ۱۶ شرکت با نام ETRI انجام گرفته، که در صدر آنها کمپانی ال جی به چشم میخورد.

این دستگاه، یک صفحه نمایش هولوگرافی تبلت مانند است که به کاربرانش اجازه می دهد از زوایای مختلف آن را مشاهده کنند. این هولوگرام یک هولوگرام حقیقی در جهان واقعی است زیرا هولوگرام هایی که پیش از این ساخته شده استفاده از جلوه های بصری سه بعدی به نظر می رسند اما در اصل دو بعدی بودند.

تاریخچه شروع پروژه

این پروژه حاصل تلاش دو ساله محققان کره ای است که از سال ۲۰۱۳ میلادی و با هدف توسعه فناوری هولوگرام آغاز شده بود. محققان کره ای برای ساخت هولوگرام از لیزر قدرتمندی که قادر به استفاده از پراش برای ایجاد اشیاء سه بعدی باشد، بهره برده و تداخل رنگی بین لیزر متفاوتی تولید کردند.

محدودیت هایی نیز در این فناوری

اما محدودیت هایی نیز در این فناوری وجود داشت. برای مثال، ابعاد این هولوگرام حدودا ۳ اینچ بوده و فناوری هایی که در آن استفاده شده اند بسیار پیچیده هستند. بدین معنا که احتمالا محصول نهایی این فناوری جدید را نهایتا تا چند سال آینده در منازل خود شاهد خواهیم بود. با این وجود تیم فناوری ETRI امیدوارند تا سال ۲۰۲۱ میلادی بتوانند یک تلویزیون هلوی ۱۰ اینچی را به مرحله تجاری سازی برسانند.

استریوگرام‌ چیست؟

یک هولوگرام متحرک است و به این صورت ایجاد می‌شود که در هنگام نگاشت آن، فریم‌های مختلفی از یک تصویر در حال حرکت به ترتیب و به صورت مجزا در مقابل نور لیزر قرار داده شده و توسط نور لیزر روی سطح حساس به نور ثبت می‌شود. برای هر فریم نوردهی مجزایی صورت می‌گیرد و بسته به میزان قابلیت سطح حساس برای ثبت این فریم‌ها، میزان نوردهی می‌تواند افزایش پیدا کند.

‌پالسی‌ در این هولوگرام‌ها نور لیزر به طور مستقیم به فتوپلیمر برخورد کرده و عملیات واسطه (بدست آوردن هولوگرام اصلی و سپس بدست آوردن فرم نیکلی ) وجود ندارد. پالس نام لیزری که برای نگاشت این هولوگرام استفاده می‌شود . به همین علت به این هولوگرام‌ها، هولوگرام پالسی گفته می‌شود. لیزر پالس با توان بالاتری از لیزر‌های پیوسته و در زمان میلی ثانیه نوردهی می‌کند. مزیت لیزر پالس، زمان نوردهی سریع است که از به وجود آمدن جزئی‌ترین حرکت( که باعث خرابی هولوگرام می‌شود) جلوگیری می‌کند.

در این نوع می‌توان از هولوگرام‌ سه بعدی، دو بعدی و دات‌ماتریکس استفاده کرد. با نوردهی در زاویه‌های متفاوت و پشت سر هم به این هولوگرام‌ها می‌توان هولوگرام‌های جنبشی ایجاد کرد. هولوگرام‌های دات‌ماتریکس جنبشی به دلیل فاصله کم زاویه‌های نوردهی، به مراتب حرکتی نرم‌تر از هولوگرام‌های جنبشی دو بعدی و سه بعدی دارند. زمانی که هولوگرام دات ماتریکس با سه بعدی / دو بعدی ترکیب می‌شود، برچسب در بهترین حالت درخشندگی و متغیرترین حالت جنبشی قرار می‌گیرد.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1