ترمولوژی و تاریخچه هولوگرافی

کاغذ امنیتی – الیاف امنیتی
۱۳۹۳-۱۱-۱۴
هولوگرام
لیزر در هولوگرام و هولوگرافی
۱۳۹۳-۱۱-۱۸
هولوگرام

آشنایی با ترمولوژی و تاریخچه هولوگرافی

ترمولوژی: واژه هولوگرام از دو بخش Holo به معنای همه یا تمام یک شی و Gram به مفهوم نگاشتن یا نمایاندن بصری یک شیء تشکیل شده که میتوان معادل پارسی بعدنگار یا تمام نگار را برای آن در نظر گرفت. وجه تسمیه آن تاکید مخترع آن بر ثبت تمام ویژگی های نور است.

 پروفسور دنیس گابور و تاریخچه علم هولوگرافی

تاریخچه علم هولوگرافی

 دنیس گابور (Denis Gabor) انگلیسی پدید آورنده علم هولوگرافی است. او در سال ۱۹۴۷ میلادی در حالی که در زمینه افزایش دقت میکروسکوپ های الکترونی فعالیت می نمود موفق به انجام این کشف مهم شد و در سال ۱۹۷۱ مفتخر به دریافت جایزه نوبل فیزیک گردید. یافته های وی به ناچار تا اوایل سال ۱۹۶۰ یعنی زمان اختراع نور لیزر به تعویق افتاد. چرا که منبع نور لازم برای ثبت هولوگرافی، باید نوری منسجم، با ویژگی های ثابت باشد تا ثبت تصویر به طور موثر انجام شود.  پس از گابور دو محقق به نام های لایت (Emmett Leith) و اپاتنیکس (Juris Upatnieks) از ایالات متحده آمریکا و دنیس یوک (Yuri Dennis Yuk) از روسیه بطور مستقل از یکدیگر روش های دیگری را با بهره گیری از نور لیزر درساخت هولوگرام به شکل امروزی کشف نمودند.

1 Comment

  1. زهرا گفت:

    سلام و حسته نباشید و ممنون از مطالب خوبتون ، آیا امکانش هست که اسم و فامیل نویسنده ی مطلب بالا رو بگید ؟ من برای تکمیل مرجع دهی به اسم ایشون احتیاج دارم . ممنون میشم .. منتظر خبرتون هستم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *