تولید هولوگرام به روش دیجیتال
تولید هولوگرام به روش دیجیتال
۱۳۹۲-۰۵-۲۳
امنیت هولوگرام ها
امنیت هولوگرام
۱۳۹۲-۰۵-۲۴
ساخت هولوگرام سه بعدی

ساخت هولوگرام سه بعدی با رنگ واقعی

 

ساخت هولوگرام سه بعدی رنگی

دانشمندان و فیزیکدانان فوتونیک دانشگاه اوساکا توانسته‌اند با استفاده از پلاسمون یا همان نوسانات پلاسمایی ذرات کوانتومی که در زمان فرو رفتن مواد با روکش نقره در نور سفید ساده بوجود می‌آیند، راهی برای ثبت رنگ طبیعی اجسام در صفحات هولوگرام پیدا کنند.
این اکتشاف دستاوردی بزرگ در ایجاد هولوگرام‌ سه بعدی رنگی محسوب می‌شود. محققان در مقاله تحقیقاتی خود که در مجله ساینس منتشر شده، به ارائه تصویر سه بعدی از یک سیب با رنگ طبیعی قرمز و سبز آن پرداخته‌اند.

ساخت اولین تصاویر هولوگرام 

اولین تصاویر هولوگرام‌ها در دهه ۱۹۶۰ ساخته شدند. شیوه آن زمان، انداختن لیزر بر روی جسم و سپس ثبت الگوهای تداخلی در امواج نوری بر روی مواد حساس به نور بود. چندی بعد هولوگرام‌های رنگین‌کمانی مانند آنهایی که در کارتهای اعتباری وجود دارند، مورد استفاده قرار گرفته و هنوز هم از آنها استفاده می‌شود. این هولوگرام‌ها برای مشاهده در معرض نور سفید طراحی شده‌اند.
دانشمندان دانشگاه اوساکا به ترکیب دو فناوری لیزر و نور سفید پرداخته‌اند. آنها ابتدا بر روی جسم لیزر انداخته تا الگوی تداخلی بسازند، اما بجای یک رنگ لیزر از سه رنگ آبی، سبز و قرمز استفاده کردند. این الگوی تداخلی سپس بر روی یک ماده حساس به نور که با نقره و دی‌اکسید سیلیکون پوشش داده شده، ثبت می‌شود.
در حال حاضر این فن تنها بر روی تصاویر ثابت مورد استفاده قرار گرفته و نتایج بدست آمده بر روی سطوح کوچک مانند کارتهای بازی قابل مشاهده است، اما نتایج این تحقیقات گامی بزرگ در ساخت هولوگرام‌های طبیعی و همچنین فناوری انیمیشن سه بعدی محسوب می‌شود.

برچسب امنیتی

برچسب ضد سرقت
برچسب هولوگرامی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *