جایگاه هولوگرام
۱۳۹۲-۰۷-۰۶
کاغذ پلاست
کاغذ پلاست
۱۳۹۲-۰۷-۰۹
چاپ برچسب هولوگرام

پدر هولوگرام و هولوگرافی

هولوگرام و هولوگرافی

دنیس گابور در سال ۱۹۰۰ در بوداپست مجارستان به دنیا آمد. پس از انجام خدمت در ارتش مجارستان در جنگ جهانی اول، به استخدام کارخانه زیمنس آلمان در آمد و لامپ کوارتز – جیوه را که امروزه در روشن سازی خیابانها از آنها استفاده می شود را تکمیل کرد.

در دهه ۳۰ به دلیل سیاست های نازی آلمان را ترک  و به انگلستان رفت و همان موقع نظریه هولوگرافی و هولوگرام در ذهنش پدیدار شد. البته آن موقع وی برای بهبود کار میکروسکوپهای الکترونی و بهبود قدرت تفکیک آنها کار می کرد. دنیس گابور می گوید که این اندیشه هولوگرافی ناخودآگاه از ضمیرش پدیدار شد.

او اساس نظریهٔ عکس سه بعدی را در دهه ۱۹۴۰ میلادی ارائه داد، اما عکاسی سه بعدی مدت‌ها بعد از آن و پس از اختراع لیزر در آغاز دهه ۱۹۶۰، عملی گردید. نور بسیار قوی لیزر این امکان را فراهم آورد که هولوگرام‌ها یا عکس‌هایی سه بعدی با کیفیت بسیار بالا ساخته شوند. گابور سرانجام در سال ۱۹۷۱ جایزه نوبل در رشته فیزیک را به دست آورد.

گابور به علت تحقیقات وسیعش در زمینه هولوگرافی در سال ۱۹۶۹ مدال رامفورد انجمن سلطنتی و در سال ۱۹۷۱ جایزه نوبل فیزیک را به خود اختصاص داد و در سال ۱۹۷۱ در گذشت.

منبع: ویکی پدیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *