آثار قدیمی بدون هولوگرام جمع نمی‌شوند

چرا از هولوگرام استفاده می کنیم؟
۱۳۹۲-۰۶-۲۵
چاپ و تولید هولوگرام
چاپ و تولید هولوگرام
۱۳۹۲-۰۶-۳۱

آثار قدیمی بدون هولوگرام جمع نمی‌شوند

هولوگرام

آثار موسیقایی مجوز دار که بصورت کپی عرضه می‌شوند، از سوی ستاد صیانت از آثار فرهنگی هنری با همکاری نیروی انتظامی از فروشگاه‌ها جمع آوری می‌شود.یکشنبه سوم شهریور ماه نشستی با حضور برخی ناشران موسیقی، هنرمندان و خبرنگاران در دفتر صیانت از آثار فرهنگی هنری برگزار شد که موضوع اصلی آن بررسی اهمیت طرح هولوگرام بود و البته به مسائل کلی تری درباره حقوق مولفان و ناشران موسیقی هم پرداخته شد.

در ابتدای این نشست حمید اسفندیاری درخصوص طرح هولوگرام و نصب آن روی آثار موسیقایی گفت: مبحث هولوگرام از سال گذشته در دستور کار ستاد صیانت از آثار فرهنگی هنری قرار گرفت اما ما ناشران موسیقی به دلایل مختلف طی این مدت زیر بار این جریان نرفتیم چرا که فکر می‌کردیم کار اصلی ستاد صیانت بازنگری دوباره آثار و از طرفی از میان بردن آثاری است که سالهای گذشته بدون هولوگرام منتشر شده‌اند.

در این نشست سعید جابرانصاری دبیر ستاد صیانت از آثار فرهنگی هنری، حمید اسفندیاری مدیر موسسه فرهنگی هنری آوای باربد، صدرالدین حسین خانی مدیر موسسه ایران گام، وحید تاج خواننده، میلاد درخشانی آهنگساز و نوازنده، اشکان کمانگری خواننده، رضاخانی جانشین ستاد صیانت از آثار هنری و علی اسد‌زاده مدیر شرکت تصویرگس‌تر پاسارگاد حضور داشتند.

وی ادامه داد: مالیات یکی دیگری از موضوعات ما ناشران جهت نصب هولوگرام بود. اما به مرور زمان متوجه شدیم تلاش این ستاد و نصب هولوگرام برای رهایی ما از گرفتاریهای نشر و فروش آن در بازار و همچنین صیانت از آثار دارای مجوز است.

در ادامه این نشست حسین خانی مدیر پخش ایران گام نیز در این باره گفت: نصب هولوگرام بر روی آثار موسیقی المانی برای تشخیص مجاز و غیرمجاز بودن آن از سوی مردم و خریداران است.

وی با اشاره به نصب هولوگرام بر روی آثار منتشر شده سالهای گذشته افزود: بعد از عملی شدن این طرح و نیز نصب این هولوگرام بر روی آثاری که در گذشته از سوی ناشرین در بازار منتشر شده بود بالاخره مسئولین اجرایی متقاعد شدند که دیگر آثار منتشر شده از فروشگاه‌ها جمع نشود و با تعیین یک تاریخ مشخص، هولوگرام بر روی آثاری که از این تاریخ منتشر می‌شوند، نصب شود البته آثاری که از قبل تولید شده و در انبار‌ها وجود دارند نیز با یک سریال و هولوگرام مشخص وارد بازار می‌شوند.

در ادامه جابر انصاری دبیر ستاد صیانت از آثار فرهنگی هنری نیز درباره فعالیتهای این ستاد گفت: این ستاد از سال ۹۱ در راستای حمایت و صیانت از آثاری فعالیت خود را آغاز کرده که توسط هنرمندان و ناشرین تهیه و توزیع می‌شود. تقویت بیشتر اقتصاد موسسات فرهنگی هنری از دیگر اهداف ستاد صیانت است تا بتواند با نسب هولوگرام‌ های شناسنامه دار دغدغه‌های تولیدکنندگان را پاسخگو باشد.

انصاری با اشاره به مقوله دانلودهای غیرمجاز موسیقی اظهار داشت: کمیته تعیین مصادیق مجرمانه در ارشاد تشکیل شده و ما با رصد سایت‌هایی که دانلودهای غیر مجاز را انجام می‌دهند آن‌ها را به ارشاد و در ‌‌نهایت به این کمیته ارجاع می‌دهیم و آن‌ها نیز برخوردهای لازم را انجام می‌دهند. در واقع وظیفه ما شناسایی سایت‌های غیرمجاز موسیقی و معرفی آن به کمیته تعیین مصادیق مجرمانه است.

در ادامه وحید تاج با طرح این سئوال که چرا ستاد صیانت به سراغ صدا و سیما نمی‌رود و بحث حقوق مولف را رعایت نمی‌کند، گفت: دیده شده که قطعه‌ای که برای برنامه یا سریالی خوانده شده مجوز پخش نمی‌گیرد و این در حالی است که‌‌ همان قطعه بدون مجوز در مناسبت‌هایی همچون انتخابات بار‌ها از این رسانه پخش می‌شود.

تاج تاکید کرد: من معتقدم ستاد صیانت از آثار فرهنگی هنری باید در این حوزه نیز پیش قدم شود تا ما بتوانیم این موضوع را ریشه‌ای حل کنیم.

حسین خانی نیز در این باره گفت: متاسفانه صدا و سیما برای خود قانونی دارد و آثاری که از این رسانه پخش می‌شود را از آن خود می‌کند و از طریق شرکت سروش مالکیت آن را به نام خود ثبت می‌کند. به عنوان مثال چند اثر از تولیدات شرکت ایران گام، در برخی تیتراژهای تلویزیون پخش شد و در ‌‌نهایت مالکیتش به نام شرکت سروش ثبت و منتشر شد.

حمید اسفندیاری در ادامه این نشست در خصوص نحوه عملکرد این ستاد در زمینه جمع آوری آثار منتشر شده ناشرین در بازار موسیقی بواسطه عدم نصب هولوگرام گفت: از زمانی که این ستاد تشکیل شد هم به واسطه نداشتن تجربه و هم شلوغی بازار این ستاد شتابزده عمل کرد. که در این اتفاق ما ناشران موسیقی توجهی به طرح نصب هولوگرام نکردیم که در صورت استمرار این بی‌توجهی دوستان این ستاد با ورود به بازار نشر بسیاری از آثار تولیدی را از فروشگاه‌ها جمع آوری کردند. بعد از این اتفاق بسیاری به این شیوه اعتراض کردند که در ‌‌نهایت ما خودمان متوجه شدیم مسئله هولوگرام به نفع ما است و باید با این ستاد همسو شویم.

منبع:
اختصاصی سایت موسیقی ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *